БЛАГОСЛОВ ТРОЈЕРУЧИЦЕ: У Суботицу стигла најсветија копија иконе Српске цркве - Пресвете Богородице са Хиландара

Ј. ЛЕМАЈИЋ

20. 05. 2023. у 11:18

У ПРАТЊИ хиландарских монаха у Суботицу је стигла копија иконе Пресвете Богородице "Тројеручице" - игуманије српске царске лавре са Свете Горе. Овај бесцени дар и светиња биће заувек у храму Светог Нектарија Егинског, новоизграђеној цркви у насељу Прозивка.

БЛАГОСЛОВ ТРОЈЕРУЧИЦЕ: У Суботицу стигла најсветија копија иконе Српске цркве  - Пресвете Богородице са Хиландара

jelena lemajic

Верне и детаљне копије најсветије иконе Српске цркве, иконописане и украшене у Хиландару, ретко се израђују и могу се видети у Београду, на Фрушкој гори, у Солуну, Банату и српском расејању у САД. Благослов да је целивају и поклоне јој се сада имају Суботичани, као и сви други верници са севера Бачке.

Без обзира на упорну кишу, верници су дочекали икону на улазу и храм, сматравши да је ово један од највећих дана за њих.

-Ово је велики благослов не само за народ у Суботици, већ у целој Србији. Пресрећан сам што је Тројеручица стигла баш у Суботицу, односно у храм Светог Нектарија Егинског - каже средовечна госпођа док стрпљиво чека да је целива.

Икона Пресвете Богородице "Тројеручице" (грч: Παναγία Τριχερούσα) била је породична драгоценост Светог Јована Дамаскина. Он ју је чувао у личном параклису, у својој кући у Дамаску, почетком осмог века. Због сплетки иконоборачког цара, калиф је наредио да му се одсече десна рука, која је написала наводно писмо против њега. Јован је замолио да му дају одсечену руку. Држећи левом руком одсечену десницу и спајајући је са телом, молио се целу ноћ пред својом иконом Богородице да га исцели, како би наставио да пише у знак сећања на чудо које се догодило. Молитва му је услишена а због радости и благодарности према Богородици, Јован се постарао да на доњој левој страни иконе припоји сребрну руку, сличну одсеченој. Икона је од тада добила име "Тројеручица".

ИГУМАНИЈА МАНАСТИРА

КРАЈЕМ 15. века после смрти игумана манастира у току једне вечерње службе јасно се чуо глас Богородице са иконе да је она игуманија манастира. Монаси су чули глас, али му нису придали посебан значај. Када су другог дана дошли у цркву ради јутрења, монаси угледаше икону на игуманском месту. Мислећи да је црквењак грешком изнео икону напоље, они је опет вратише у олтар. Ујутро, они исти отворише врата ради служења јутрења. Икона Богородице је опет била на игуманском месту! Тада су се коначно уверили да она сама тако хоће. Тако је Пресвета Богородица Тројеручица прихватила „палицу" Манастира Хиландара и постала његова Икона Заштитница. Сви монаси који се налазе под њеним игуманством прихватају је као своју мајку, заштитницу и утешитељку у различитим тешким ситуацијама које доноси монашки живот.

Јован напушта Сирију и одлази да монашки живот проходи у чувеној Лаври Светог Саве Освећеног у Светој земљи.  После пет векова, 1217. године, у Лавру као прост монах, поклоник, долази царски син, монах Сава, из манастира Хиландара. Док се он поклањао гробу Светог Саве Освећеног, игумански штап је пао са свог места. Изненађени, манастирски оци затражише да се обавесте о непознатом монаху-поклонику. Тако сазнаше да се зове Сава и да је царски син. Сумњајући, међутим, још увек и двоумећи се да ли да испуне завештење свог ктитора, Светог Саве Освећеног, они вратише игумански штап на његово место и причврстише га. Следећег дана монах Сава се поклони и други пут пред гробом и игумански штап опет паде. Тако се разрешила свака сумња и монаси одмах монаху Сави дадоше игумански штап, иконе "Млекопитатељницу" и "Тројеручицу."
Опремљен овим троструким благословом, Свети Сава се из Свете земље враћа на Свету гору.

Богородичину икону "Тројеручицу" Свети Сава је донео са собом у Хиландар."Тројеручица" остаје у Хиландару до 1347. године, када као поклоник на Свету Гору долази српски цар Душан. После своје посете Хиландару, приликом одласка за Србију, он као благослов манастира узима икону "Тројеручице". До краја 15. века икона из непознатог разлога и на непознат начин прелази са двора цара Душана у манастир Студеницу. У намери да спасу драгоцености од најезде Османлија, монаси су икону ставили и учврстили на самар једног магарета, које су пустили да иде куда га води воља Богородице. Магаре је прошло готово целу Србију и Македонију и дошло на Свету Гору.

Видевши и схвативши шта се догађа, манастирски оци похиташе и скинуше икону са леђа магарета које је одмах потом пало мртво. Ту где је дошло магаре са иконом, сазидано је поклоничко место у спомен на тај догађај. Тако је икона дошла други пут у Хиландар. Ради велике почасти, монаси су је поставили на горње место у олтару Саборне цркве манастира Хиландара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“