КО ЈЕ ХЕРМАН ХЕЛФГОТ? Сећање на последњег зрењанинског рабина

Музеј Зрењанин

14. 08. 2023. у 11:03

ПОВОДОМ обележавања 82. године од депортације Јевреја из Зрењанина и Баната, у петак, 18. августа  у 11.30 часова у Музеју у Зрењанину отвара се изложба посвећена Херману Хелфготу, последњем зрењанинском рабину, у организацији Јеврејске општине Зрењанин и посетиоцима ће бити доступна до 13.септембра.  

КО ЈЕ ХЕРМАН ХЕЛФГОТ? Сећање на последњег зрењанинског рабина

Музеј Зрењанин

Херман Хелгот је био последњи предратни рабин у тадашњем Петровграду, данашњем Зрењанину, рођен 1913. године у Беодри, како се некада звало село Ново Милошево, у кући која је била у склопу синагоге.

-  Од родне Беодре, преко Сарајева, Беча, Будимпеште, Великог Бечкерека (Петровграда), Штипа, Нирмберга, Берген Белсена, Келна и Савиона приказан је Херманов изузетно богат и занимљив живот кроз изложбу фотографија и личних предмета - каже Биљана Димкић Крчмар, историчар уметности зрењанинског Музеја, уз напомену да су Изложбу приредили Драган Раушки, Саша Стокић, Искра Попов и Сенка Влаховић.

Иначе, Херман Хелфгот, школовао се у Бечу и Будимпешти, где је докторирао филозофију и стекао звање рабина, а повратком у Југославију, 1940. године постављен је за рабина Јеврејске општине у Петровграду.

Током Другог светсккг рата био је заробљен и одведен у логор Лангвасер у Немачкој, одакле је 1945. године са групом британских официра успео да побегне и организује спасавање преживелих у логору Берген Белсен, у коме је затечено око 60.000 Јевреја.

Након рата, преко Црвеног крста Херман сазнаје да му је цела ужа и шира породица страдала у холокаусту и доноси одлуку да се посветити својим преживелим сународницима, а Енглези га именују за врховног рабина британске окупационе зоне, након чега се 1948. године преселио у Израел, где је обављао  На тој дужности остаје од 1945. до 1948. године. Након тога се пресељава у Израел, где је обављао дужност рабина у Савиону, све до  1970. године и управо у том периоду настају његова најзначајнија дела, Јевреји у Келну (1960), Јеврејски календар (1960), Равноправни или трпљени (1960), Историја Јевреја Оснабрика (1969), Празници и обичаји Јеврејства (1967), као и најопширније дело Јевреји у Доњој Саксонији (1979).

Добитник је највишег немачког одликовање за животно дело 1998. године , а након смрти сахрањен је у Савиону, а његова богата оставштина чува се у Архиви Јад Вашема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене