ЗЕМЉАНЕ КУЋЕ ПОНОВО У МОДИ: Радионица у селу Содерце недалеко од Врања
ЧЛАНОВИ удружења "Блатологија", које окупља младе инжињере и архитекте махом са југа Србије, одржали су у селу Содерце код Врања едукативну радионицу о санацији и адаптацији традиционалних земљаних објеката.
На овај начин, стручњаци из поменутог удружења настоје да преносе древна знања и вештине наших предака, која постепено нестају пред савременим техничко-технолошким изазовима.
Такође, истичу, циљ им је и да се људи охрабре да користе природне материјале у градњи, да им се врати осећај да своја домаћинства могу да граде и поправљају сопственим рукама - како истиче архитекта Јована Цветковић из "Блатологије" - оним што могу да нађу у природи.
Тако је двадесетак учесника обуке својеручно поправљало оштећене зидове, отварало нове прозоре, побољшавало термичку изолацију природним материјалима и малтерисало земљаним малтерима, уз додатак природних пигмената. Последњи дан ове несвакидашње едукације био је резервисан за презентацију онога што је урађено, а локално становништво пријатно их је изненадило великим интересовањем за технике и поступак рада.
- Ми смо знања о градњи од природних материјала стекли од два последња стручњака у Србији, који се тиме још увек баве. То су Драгана Којичић, специјалисте за земљану архитектуру, те грађевински инжењер Лехел Хорват, који се дуги низ година бави природном градњом. Оно што смо од њих научили, желимо да проширимо што више, јер градњом природним материјалима чувамо животну околину, штедимо новац и енергију, те постижемо најбољу топлотну изолацију и квалитет ваздуха у кући - наглашава Јована Цветковић.
Напретком технологије, могуће је усавршити технике градње што је, такође, битна предност у промоцији ових старих вештина. Осавремењене технике могу помоћи у адаптацији већ постојећих кућа за савремени и одржив начин живота, а статистика показује да на глобалном нивоу, и даље, чак једна трећина човечанства живи у објектима од природних материјала. Убрзан напредак индустријализације учинио је да градња од дрвета, блата и сламе постане занат у изумирању - све за само 60 или 70 година.
Грци
ДОСАДАШЊА искуства доступна су и на интернету (nbcard.org), а сајт је назван по европском пројекту развоја вештина природне градње, у којем "Блатологија" учествује заједно са партнерима из Грчке социјалне задруге и Медитеранског агрономског института из Хање на Криту.
Јована Цветковић додаје да су за усвајање ових знања заинтересоване не само младе архитекте и инжењери, већ и многи домаћини који памте речи наших старих - да зидови од блата "дишу", те да је једино у њима зими топло, а лети свеже.
Иначе, удружење "Блатологија" досад је организовало неколико сличних радионица, а сопственим снагама успели су и да изграде две потпуно нове куће - дрвене конструкције, са испуном од балиране сламе и блатним малтерима. Планирају да наставе са обукама које ће помоћи да се очува градитељско наслеђе југа Србије.
Препоручујемо
"НЕДЕЉА АРХИТЕКТУРЕ" У БЕОГРАДУ: Како треба да изгледа култура грађења
21. 09. 2023. у 15:03
НОВИ ТОПЛОВОД ЗА 90 ДАНА: Једна од највећих инвестиција последњих година
24. 09. 2023. у 13:28
НЕСРЕЋНИ СЛУЧАЈ НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Врањанац се угушио палећи ниско растиње
24. 09. 2023. у 09:06
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)