ВИЛЕ У МАТАРУШКОЈ БАЊИ У РАТУ ПРЕТВОРЕНЕ У ИЗБЕГЛИЧКЕ ДОМОВЕ: Уточиште за 3.500 малишана

Г. ЋИРОВИЋ

20. 10. 2023. у 07:15

ЈОШ почетком 20. века, позната по лековитој води превасходно за лечење стерилитета, као својеврсни центар за опоравак и окрепљење али и туристичко место, Матарушка Бања код Краљева је у Другом светском рату постала једно од најзначајнијих хуманитарних уточишта у Србији за збрињавање избеглица.

ВИЛЕ У МАТАРУШКОЈ БАЊИ У РАТУ ПРЕТВОРЕНЕ У ИЗБЕГЛИЧКЕ ДОМОВЕ: Уточиште за 3.500 малишана

Г.Шљивић

Бежећи од фашистичког терора, у окупирану Србију долазили су таласи избеглица из свих крајева разорене Краљевине Југославије што је наметнуло и нужност њиховог организованог збрињавања. У ту сврху су матарушке виле и пансиони - "Краљево", "Столови", "Даница", "Живковић", "Хелвеција", "Буњак", "Ибар", "Карајовић", "Жича", као и Жандармеријски потпуно или делимично претворени у Српске избегличке домове за збрињавање деце (СИД), омогућивши да безмало 3.500 малишана, иако у тешким условима, преживи ратне године и дочека слободу.

- Тако је 1941. основан Комесаријат за избеглице и пресељенике под чијим поровитељством у Матарушкој Бањи годину дана касније почињу са радом СИД за збрињавање деце. Од свог оснивања, 3. јуна 1942, па све до ослобођења Матарушке Бање 29. новембра 1944, током две и по године кроз бањске домове је прошло 3.445 деце, од којих је "само" 56 њих преминуло. Међу штићеницима или питомцима домова било је и ратне сирочади, али су многе малишане доводили родитељи јер у избеглиштву нису могли да их прехране и да се адекватно брину о њима - каже др Љубинка Шкодрић, виши научни сарадник Института за савремену историју у Београду.

Уочи почетка рада домова, тадашњи комесар за избеглице Тома Максимовић је одредио да се у Матарушкој Бањи "сместе на првом месту деца која су без родитеља, а која се налазе дуж Дрине, на другом месту изгладнела деца из Београда". У првом транспорту малишана пристиглих у Матарушку Бању била су и четири брата Урош, Ђорђе, Милован и Милорад Ћебић (Ћебо) из Бранковића чијег су оца Ранислава убили Немци, док је мајка Коса са њиховом сестром смештена у дом у Кладњу.

- За ратне околности и опште сиромаштво били су то бар пристојни услови, али како је време пролазило глад је била све већа. Храна је увек прво послуживана деци, а онда намештеницима, и у почетку је било сасвим довољно да нас засити. Како је у домове пристизао све већи број штићеника порције су се, међутим, смањивале, а већ зимски месеци донели су скудицу - присећа се Милорад Ћебић (94) из Београда.

Поставка

У ГАЛЕРИЈИ Народног музеја у Краљеву отворена је изложба "Деца у рату: Српски избеглички домови у Матарушкој Бањи 1942-1944", чији су аутори др Љубинка Шкодрић и Мирјана Савић, музејски саветник.

На овој изложби, публика је у прилици да се сретне са први пут објављеним личним сећањима некадашњих штићеника домова.

Према Милорадовим речима, иако су се здравствени радници трудили да одвајају болесну децу од здраве, и у опоравилишту у Студеници, епидемије су се брзо шириле. Тако је његов брат Милован оболео од заушки и преминуо у болници у оближњем Краљеву.

- Тада је у Матарушку Бању дошла наша мајка и није хтела да оде без нас. Спавала је буквално на степеништу управне зграде све док јој нису дозволили да нас изведе. Тако смо Ђорђе, Урош и ја заједно са њом отишли из Дома у Мокру Гору - додаје Ћебић.

Тада деветогодишњак Драган Жигић је у Дому у Матарушкој Бањи провео годину дана, од 1943. до 1944., након што су усташе његову породицу протерале из села Дијелка код Вировитице. Заједно са њим ту су збринута и његова браћа Јован (12) и Милан (8), док су старија браћа упућена на занат у Београд.

- Са братом Миланом смештен сам у исту собу у Дому "Краљево" где је домаћин био Момчило Белић, пореклом из Лике. Њега сам запамтио по строгости, а васпитачицу Зорку Јанићијевић по доброти - прича Драган Жигић (89) из Зрењанина.

Уз васпитни рад са децом, организована је и каква-таква школска настава у складу са могућностима и ратним околностима, а посебан акценат био је на учењу конкретних заната, али и кућних послова.

- Да није било тих домова ко зна како би већина избегличке деце завршила - сетно наглашава Жигић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20

Коментари (0)

Ово је најпопуларнија дестинација у току септембра и октобра Last Minute акција! Платите 6 ноћења, а боравите 9 или 10!