ГОДИШЊИЦА БОЈА НА ЛОЗНИЦИ: Антоније и Карађорђе одбили Турке од града и Србије
УЗ пригодну свечаност и верски обред свештеника овдашње цркве , у Лозници, је обележена 213 годишњица од Боја на Лозници, који се одиграо 1810. године, и када је, овде, практично, одбрањен. не само један град, већ и Србија, Европа, православље и васколико хришћанство.
Устаници, под вођством војводе подрињског Антонија Богићевића, успели су са 1200 друга да се супроставе 12 дана сили од 40 000 војника које је, из Зворника, довео бег Видајић, како је рекао Љубинко Ђокић, помоћник градоначелника Лознице, а доласком Карађорђа, са 10.000 хиљада јунака, са Варварина, и да и одбаце силовите атаке Османлија и донесу мир и слободу.
Садашњи лознички храм, који је обележио 15о лета, подигнут је на костима устаника, који су дали животе за род, српство, Лозницу, Србију и Европу.Свих ових година недовољно се истиче допринос српских устаника за одбрану европске цивилизације, а био је величанствен.
И Турци су респектовали, како су говорили, "лозничко господство Богићевић Анте, од кога се кроз Лозницу не може проћи".Војводина кућа наставља да игра значајну улогу у српском роду и власти.Антина кћерка Томанија, чија је мајка Анђелија из оближњих Руњана, постаје супруга Милошевог брата, Јеврема, са којим подиже савремени Шабац, где се, захваљујући њој, појављује први клавир у Србији, који је купила кћерки Ани, први прозор на кући...
Томанијин и Јевремов унук Милан постаће први краљ савремене Србије.Упамћено је да је долазио на освећење цркве у крају његове баке Анђелије, пре 150 година, подигнуте у селу Липници на имању свештеника Поповића из Руњања.Био је велики поштовалац устаника и уживао је у епској песми Бој на Лозници, коју је испевао, док је бодрио српске јунаке, слепи гуслав и народни певач, Филип Вишњић, који је рођен у Горњој Трнови, код Угљевика.И Филипу су Лозничани, пре 30 лета поставили споменик крај цркве, у знак сећања на велико дело које је иза себе оставио као један од најближих сарадника Вука Караџића.
Дуго, скоро до самог пада комунизма, ђацима је и школе која је на истом брду забрањивано да дођу до цркве и чувеног браника града,У једној прилици, то је било чак брутално и то када је служио некадашњи епископ Јован Велимировић, синовац Анте Богићевића.Владичин тадашњи ђакон, Љубомир Ранковић, написао је текст у "Православљу" у форми писма славном војводи Анти Богићевићу, где истиче његово јунаштво и господство које му признају и Турци, "али, ево,после толико година наставници су брутално спречили децу да се приближе храму, док је трајао свечани опход око храма".
Наравно, реаговала је и Удба, тражећи доказе да је тако било.Све су потписали владика и ђакон, али није смео то да учини ниједан тадашњи свештеник...
Одавно су се, срећом, променила времена па се сећања на јунаке и богослужења одвијају у присуству великог броја ђака, њихових наставника и родитеља из оближње школе која поносно носи име "Анте Богићевића", а локална власт, на челу са градоначелником Видојем Петровићем, обележава свечано све датуме значајне за прошлост завичаја и града и његове јунаке, поносни поред осталог, и што је Лозница 31 августа била први ослобођени град у од тада фашиста поробљеној целој Европи.
- Чувамо од незаборава и наша страдања, попут оних октобарских, из априла 1941 године, када је у злогласној фашистичкој казненој екпседицији у Драгинцу и околним селима убијено, зверски, 3000 мештана, највише жена, старих болесних и деце, па и беба старих тек неколико дана -каже Петровић. -Урадили смо спомен комплекс достојан жртвама, а затекли смо, пре 20 година, простор који је, на срамоту оних који су се до тада питали, који је био састављен, нажалост, са башчама у којима су боравиле животиње.Дужни смо да се држимо културе сећања.И , у ове дане, су код нас обележања страдања наших људи и у Драгинцу, и у Цикотама и осталим селима, али и Јошеви и другим местима. Славимо и поштујемо кнеза Иву од Семберије који је дао своје имање да откупи од Турака робље, заправо да избави многе наше мештане сел Доњег Добрића.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)