КРЕАТИВНОСТ КАО ТЕРАПИЈА: Две деценије постојања Дневне психијатријске болнице у Шапцу
ДНЕВНА психијатријска болница Опште болнице "Др Лаза К. Лазаревић" у Шапцу, обележила је две деценије постојања.
Отворена је 2003. године, најпре у оквиру Одељења, а од пре четрнаест година има сопствени простор. На овом месту пацијенте не дочекују болеснички кревети, већ четкице, боје, вуница, платна и све оно што омогућава испољавање креативности.
А заправо реч је о радној окупационој терапији која се показала као врло корисна за сва анксиозна стања, односно психичку напетост. Са пацијентима раде психијатар, радни терапеут, дефектолог, психолог и медицинска сестра.
- Дневна болница подразумева један облик лечења између амбулантног и пуног хоспиталног третмана. По протоколу рада имамо социотерапијске групе, гимнастичке вежбе, релаксацију, као и радну терапију која је неизоставни део лечења. У зависности од њихових примарних личности, кроз радну терапију пацијенти изражавају своју креативност - наводи психијатар др Љиљана Тодоровић, шеф Одсека Дневне психијатријске болнице.
Како објашњава Мирјана Перишић, виши радни терапеут, у Дневној психијатријској болници број пацијената свакодневно варира од 15 до 20, а ово место је заједнички кутак за разговор, разумевање, опоравак и за рад. Осим групних терапија и заједничког времена, сваки пацијент има и могућност за индивидуални разговор са лекаром, дефектологом или психологом. Бројни су бенефити оваквог вида лечења за пацијенте, најпре пацијенти нису иза закључаних врата. Они долази самовољно, од својих кућа, а остатак дана проводе у свом окружењу и са својим породицама.
Превентива менталног здравља
О МЕНТАЛНОМ здрављу требало би да размишљамо сви. Дневна болница је место где се већ лече особе које имају менталне проблеме. Морало би се тежити превенцији менталних болести и унапређењу менталног здравља целокупног становништва, истиче др Љиљана Тодоровић.
- Сматрам да би требало да кренемо од најранијег узраста и да се деца још у вртићу уче шта је психичко здравље, шта су емоције, шта значи комуникација - наглашава др Љиљана Тодоровић.
- Пацијенти долазе у 8.30, доручкују, добију терапију, а пола сата касније почиње "група" на којој се договарамо о темама које су актуелне и које интересују пацијенте тог дана. Они сами предлажу теме. Иако на први поглед изгледа као игра, радна терапија се врло пажљиво бира за сваког пацијента понаособ - објашњава Перишићева.
У Дневној психијатријској болници углавном се лече пацијенти оболели од депресије и психотичних поремећаја који су у ремисији. Оно што је за пацијенте, можда, и најважније од свега је да се на овом месту њихова болест дестигматизује.
Осим др Љиљане Тодоровић и Мирјане Перишић, са пацијентима раде и психолог Олга Перић, дефектолог Станојка Савић и виша медицинска сестра Снежана Игњатовић.
Препоручујемо
ЗАШТО ЧУЈЕМО ГЛАСОВЕ КОЈИХ НЕМА: Нова теорија научника о халуцинацијама
21. 10. 2023. у 22:28
ОД ДЕПОНИЈЕ ПРАВЕ ОАЗУ: Шабац и Министарство заштите животне средине уређују "Дудару"
25. 10. 2023. у 10:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)