ДА РОДЕ ЈОШ ЧЕШЋЕ "СЛЕЋУ" У КИКИНДУ: Локална самоуправа за вантелесну оплодњу годишње издваја два милиона динара
ОДЛУЧНА да заустави вишегодишњи негативни природни прираштај, кикиндска локална самоуправа - између осталог - из градског буџета издваја и средства за помоћ паровима који вантелесном оплодњом покушавају да дођу до потомства.
Лане и ове године, такву подршку добила су 44 пара, ради се о укупно четири милиона динара, а највиши исплаћени износ је 86.220 динара - колико, по подацима Републичког завода за статистику, износи просечна месечна нето зарада у Србији.
- Финансијску подршку прошле године добила су 22 пара, тако је и ове, а новац додељујемо на основу Правилника о условима за остваривање права на процес вантелесне оплодње, који је донело Градско веће. Општи услови су да су парови држављани наше земље, да имају пребивалиште на подручју Кикинде последњих шест месеци пре подношења захтева, да живе на истој адреси, да је од лекара специјалисте констатована неплодност једног од њих, да су укључени у процес вантелесне оплодње и да су здравствено осигурани посредством РФЗО - објашњава Младен Богдан, председник Скупштине града.
Парови могу да конкуришу више година изастопно, па они који су лане добили новац, али нису имали среће да се радују трудноћи, и ове могу да конкуришу, али се новац добија само једном годишње.
Пакетићи
- ЗА новогодишње пакетиће деци до 10 година издвајамо нешто више од пет и по милиона динара и наша "Кутија жеља" је јединствена, јер на основу писама деце Деда Мразу, која у њу остављају, испуњавамо жеље чак 6.000 малишана - каже Богдан.
- Не водимо евиденцију о броју овако рођених беба, јер је то стручно медицински посао и интимна ствар. Паровима помажемо да лакше поднесу финансијске издатке, који могу да буду прилично високи и заиста се обрадујемо када нам сами јаве да су постали родитељи - каже Богдан, подсећајући на остале мере пронаталитетне политике у Кикинди.
Током акције "Беби клуб", новопечени родитељи већ годинама добијају пакете са опремом за бебе, вредне око 8.000, за шта локална самоуправа издваја четири милиона динара.
- Исплаћујемо и родитељски додатак за прво дете, од 30.000, а за друго 20.000 динара. Чланови смо покрета "Три плус", посредством којег родитељи са троје деце остварују попусте при куповини разне робе и услуга, а за помоћ незапосленим родитељима обезбедили смо седам и по милиона динара - закључује Младен Богдан.
Препоручујемо
ЖАЛБЕ ВОЗАЧА „УКЉУЧИЛЕ“ СИГНАЛИЗАЦИЈУ: Пружни прелаз код Кикинде поново добро означен
17. 10. 2023. у 21:22
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)