СРПСКО БЛАГО: Извор "мостова" у Коренити код Лознице
УМЕТНОСТ, култура, традиција и саборовање обележили су дан, у средишту села Коренита, надомак Лознице, у чијем је атару и чувени манастир Троноша, стар више од седам векова, где су вековима живели најмудрији Срби и где је и славни Вук Караџић, стекао прву писменост.

Фото:В.Митрић
Село је у и око здања Дома културе, и речју и делом, и песмом и игром и представљањем рукотворина и производа овдашњих људи, по рецептурама наших старих очева и мајки, предочавањем обичаја и навика, красним речима језика српског, пошалицама, здравицама, порука и поукама, показало да "има душу".
- И те како да има душу и да чува оно што нам је најдрагоценије и што живи у нама, скоро од самог рођења, каже Видоје Петровић, челник Лознице и Јадра, који је, са министарком Дарјом Кисић, присуствовао овој, великој светковини Коренићана и Јадрана, који су, у госте дошли и комшије из Рађевине, Подгорине, али и оних са и око планине Мајевице и Дрине, из Републике Српске.
- Нема бољи мостова од оних које култура ствара -каже Василије Перић, начелник Угљевика у Републици Српској, у чијем је крају, у Горњој Трнови, рођен наш чувани народни гуслар и песник, "српски Хомер", Филип Вишњић. -Кад су наши стари пре много векова, везујући се за богомоље Немањића, овде у Коренити и у Тавни, код Уљевика, могли да се друже, сарађују и збијају редове пред свако зло, што не бисмо могли и ми данас.И славни Вук и чувени Филип одлично су сарађивали и показали нам да нема боље везе за народ док мостове не направи култура.Просвећивали су и везивали народ и зато смо ми, заиста, мада живимо са обе стране Дрине били и остали исти народ.
Министарка Кисић, коју су Јадрани, као и градоначелника Петровића, дочекали срдачно, с љубављу, пажњом и послужењем, како доликује домаћинима, није крила да ужива на овој манифестацији.Министарка је, са Петровићем, разговара са овдашњим људима о ономе што раде, што их тишти, о њиховим породицама, успесима, али и бригама невољама, успесима, надањима и очекивањима.Све некако спонтано као кад се улази у овдашње домове.
- Знамо да и унутар једног народа постоје разне специфичности које треба да се размењују и улепшавају и то је богатство, али су култура и традиција и најбољи мостови који нас спајају и са другим народима и државама на најбољи и најкраћи начин -каже градоналник града Лозница, који је покровитељ ове светковине, а домаћин град Лозница.
Пред гостима су били и стари и млади Коренићани који су показали најбоља блага из својих кућа, од песме и игре до свега онога што најбоље знају да раде.Била је ово и прилика да разна удружења представе свој рад, да се покажу културна достигнућа ђака овдашње ОШ "Мика Митровић", запевају најбољи таленти, проговоре гласно даровити песници, испричају приче мудре главе, чују древне, а увек актуелне, здравице.Мештанке су донеле преслице и вуну.И преле су, као да је некадашње прело, пребацујући се у улоге својих старамајки.Ту је био и базар древних заната, јела из националне кухиње, турнир у старој игри "прстен"....

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)