СКЕНЕР СПАСАВА ЖИВОТЕ: Радиологија у Кикинди има најсавременије апарате (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

23. 11. 2023. у 13:00

ПАЦИЈЕНТИ из Кикинде, али и из општина у читавом Севернобанатском округу - из Сенте, Аде, Кањиже, Чоке и Новог Кнежевца - од априла не морају да иду у веће центре, нити да троше новац по приватним клиникама ради снимања на ЦТ апарату.

СКЕНЕР СПАСАВА ЖИВОТЕ: Радиологија у Кикинди има најсавременије апарате (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Јер, кикиндска Општа болница - захваљујући пројекту Министарства здравља и уз подршку Светске банке, једна је од три у Србији које су на овај начин добиле савремени апарат за компјутеризовану томографију. Располаже најмодернијим, шездесетчетворослајсним скенером, са веома добром резолуцијом, па радиолози јасније виде органе - чак и оне које раније нису могли да снимају. То омогућава прецизније откривање болести у раној фази, те лекарима омогућава да брже и прецизније одреде дијагнозу и започну адекватно лечење.

- Дужина прегледа је временски иста, али на новом апарату добијемо четири пута више информација него раније. На плућима се, примера ради, уочавају и најситније промене, величине од један до два милиметра, што је веома важно у дијагностици тумора. Први пут можемо да радимо и ангиографију, па сада боље него на доплеру видимо све вене и артерије, односно откријемо евентуалне тромбозе и анеуризме. Видимо и комплетна црева, али је за мање туморе колоноскопија и даље такозвани златни стандард - објашњава специјалиста радиологије др Сами Хашим, истичући да се догађа и да пацијент дође ради снимања нечег другог, бубрега на пример, а ЦТ покаже и промену на цревима.

Фото: Р. Шегрт

Др Сами Хашим

Иако су радиолози веома задовољни новим апаратом и његовим могућностима, указују да снимање на скенеру има и лоше стране, што пацијенти махом не знају.

- Велико је зрачење, чак 15 пута веће него на рендгену. Зато лекари такаву процедуру препоручују само онда када имају озбиљан разлог, а децу уопште не снимамо, осим ако је у питању баш хитан случај - каже др Хашим.

Кикиндска Радиологија, међутим, добро је опремљена и другим апаратима.

- Поседујемо и савремени дигитални мамограф, који такође омогућава добру дијагностику. Нови ултразвучни апарат добили смо пре три месеца и он је једнако добар, ако не и мало бољи од оних који користе неке клинике. Рендген није сасвим нов, али ту и нема ништа ново, јер се иста метода користи већ 40 година - закључује др Сами Хашим, млади специјалиста који је у Кикинду дошао по завршетку специјализације у Новом Саду.

Фото: Р. Шегрт

Болница има дигитални мамограф

Мањак лекара специјалиста

НАЈВЕЋИ проблем не само Радиологије, већ и читаве кикиндске болнице јесте мањак лекара. Тренутно ради њих петоро, међу њима и колегиница која је већ у пензији.

- Оптимално би било да нас је седморо, а овако смо изузетно оптерећени. У једној смени, током шест сати, нас троје обавимо око 35 прегледа ултразвуком, 15 скенером и петнаестак рендгенских снимања. Превентивних мамографија је мање, пет-шест, а драгоцена нам је помоћ 15 техничара, што је тренутно задовољавајући број - прецизира др Хашим.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ПЛАНЕТА ПЛАЧЕ ЗБОГ ОВОГ СНИМКА: Отац из пожара у Лос Анђелесу спасао ствари своје ћерке, њена реакција погађа право у срце (ВИДЕО)