СЕНКЕ КУЛТУРЕ НАД БАНАТОМ: Економски развој и оснаживање младих нису једини приоритети Зрењанина
ГРАД Зрењанин, са ореолом Европског града спорта из 2021. године, веома је активан и у промовисању својих културних вредности и традиције, а није за занемаривање ни свеукупни допринос националној историји.
- Започео бих причу новим муралима бригадира Драгутина Ристића и Славка Жупанског у центру града, којима желимо да наставимо да негујемо културу сећања на знаменита имена и великане града из области науке, уметности и културе - каже градоначелник Зрењанина Симо Салапура.
Напомиње да је уз економски напредак целокупног друштва и бригу о младима, право време да се Зрењанинци посвете више култури, традицији, историји града и сећању на заборављене великане Зрењанина.
- Имамо их у свим областима, али недовољно користимо њихова дела у промоцији града, а управо велики људи чине једну средину великом - додаје Симо Салапура, истичући да се у биографијама Михаила Пупина, Уроша Предића, Константина Данила, Драгише Брашована, бригадира Ристића, Тоше Јовановића, Славка Жупанског, помиње Зрењанин и да дела која су остала иза њих имају везе са градом на обалама Бегеја.
Град има за циљ да 2025. године буде српска Престоница културе, а до коначног проглашења, остаје још пуно посла.
- Кроз рад Драгише Брашована представићемо културу Зрењанина, а реновирамо и објекат Српске задружне банке коју је управо он реконструисао 1920. године, као градски архитекта, а након завршетка радова, у овај објекат ће се уселити Савремена галерија - наставио је градоначелник, убеђен да ће пресељењем, та установа решити вишедеценијски проблем са простором, а град ће добити репрезентативни објекат за промоцију културе.
Први фотографски атеље у Србији
ИШТВАН Олдал је 1853. отворио први фотографски атеље у тадашњем Великом Бечкереку, који у то време, нису имали ни много већи градови на Балкану, па се град Зрењанин, увелико припрема да у част тог догађаја отвори поставку историје фотографије.
Град обнавља и кућу у којој је живео Славко Жупански, коју је такође пројектовао Брашован и она ће бити намењена културним садржајима које организује зрењанински Музеј.
- Међу бројним Зрењанинцима који су били редовни чланови Српске академије наука и уметности су и наши суграђани који су дали свој допринос развоју културе и традиције српског народа и у сарадњи са Матицом српском, на научно утемељен начин покажемо колики је значај Предића, Брашована, Исидоре Жебељан, Тибора Варадија и осталих симбола града - додаје Владислава Игњатов, кустос Музеја у Зрењанину, наглашавајући да њихова дела потврђују да су били испред свог времена и да су у Српској академији наука и уметности оставили неизбрисив траг.
Установили су и награду "Нестор Димитријевић" за најбоље просветне раднике, инспирисани ликом и делом суграђанина с краја 19. века који је био велики добротвор и оснивач задужбине Матице српске која је помагала ученицима и студентима.
Градоначелник је поносан на чињеницу да уз богату културну баштину, Зрењанин има најстарију позоришну дворану у Србији, Музеј који постоји 110 година и приређује репрезентативне изложбе, Савремену галерију и Културни центар, којима је промоција младих уметника примарни задатак.
Ремек-дело
ЦЕНТРАЛНА зграда Градске куће, са јединственим витражима, сама по себи је уметничко дело, врхунац архитектуре доба у којем је саграђена, а ништа мање вредна није ни зграда Библиотеке, која је створена из Прве српске читаонице у Великом Бечкереку 1861.
Град Зрењанин, уз познату филхармонију и традиционални Фестивал хорске музике, поносан је на светски познате уметнике, оперске певаче Жељка Лучића и Белу Маврака, а њихова веза са градом у којем су рођени и поникли, никада није прекинута и они му се, како само кажу, увек радо враћају.
- Генерацијама које стасавају у времену интернета и лаке доступности свега што је у њиховој сфери интересовања, морамо на прави начин указати и упутити их на вредност дела великих имена града из прошлости, јер само на тај начин баштинићемо оно што мора да остане и да се преноси са покољења на покољење - закључио је градоначелник Зрењанина, Симо Салапура.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)