ЦЕО ЖИВОТ ДОБРОТВОР: Параћинац Слободан Ђорђевић у Црвеном крсту стекао пензију, али и даље помаже као волонтер

Зорана Рашић
Зорана Рашић

10. 01. 2024. у 09:39

КАДА је први пут прошао кроз врата Црвеног крста у Параћину седамдесетих година прошлог века био је тек средњошколац. За Слободана Ђорђевића Црвени крст постао је тада друга кућа, а колико је он својим суграђанима препознатљив по раду у ЦК, толико је параћински Црвени крст постао препознатљив "по Слоби".

ЦЕО ЖИВОТ ДОБРОТВОР: Параћинац Слободан Ђорђевић у Црвеном крсту стекао пензију, али и даље помаже као волонтер

Фото: З. Рашић

У међувремену, од дечачића волонтера стасао је у озбиљног активисту, а потом у професионалца. Пола века касније са свог радног места испраћен је у пензију, али његов "други дом" није остао без њега. За дугогодишњи рад награђен је медаљом Црвеног крста Србије, али нема дана, прича Ђорђевић за "Новости", да бар не помисли на Црвени крст ако већ не скокне из свог Доњег Видова до града да обиђе некадашње колеге и "провери ситуацију".

- Када сам завршио обуку из здравствено-превентивног рада, имао сам 19 година и то је први званични "папир" из ЦК који имам. Стар 47 лета. Као волонтер убрзо сам постао члан Управног одбора, а затим од 1985. до 1990. био сам председник Црвеног крста и то најмлађи у Србији. Пет година касније сам се ту запослио. Постао сам секретар, односно професионалац - присећа се Ђорђевић почетака.

ПОПЛАВА ВЕЛИКИ ИСПИТ

ПОРЕД ратова и санкција крајем прошлог века, други тежак испит за мој Црвени крст била је поплава 2014. Тада се велики део града нашао под водом. Санација последица трајала је чак три године и ту је помоћ становништву била драгоцена - истиче Ђорђевић.

Црвени крст града на Црници тада је био међу десет најактивнијих организација у ондашњој Југославији, а сада је међу 20 најактивнијих у Србији према важећој методологији мерења резултата.

- Током мог вишедеценијског рада за мене су најупечатљивија била два периода. Најпре, када смо заједнички правили нову зграду, где су осим нас били још некадашњи Радио Параћин и Центар за социјални рад. Касније смо се преселили у много већи простор од 500 квадрата који смо наменски адаптирали, где смо и сада. Најтежи период нам је из деведесетих година прошлог века због хиперинфлације, санкција, ратова, те огромног броја избеглих и расељених. Црвени крст је изнео ту главни терет. За избеглице смо обезбеђивали све - смештај, гардеробу, храну и огрев.

И данас, иако је већ месецима пензионер, Ђорђевића широко срце вуче у Црвени крст. Помаже свима искуством и саветима. Још је члан различитих тела ове организације. И - поново је волонтер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору