ВОЈИСЛАВ ПЕШТЕРАЦ ГОСТ ПАРАЋИНА: Две фото-изложбе и трибина најуспешнијег аутора ФСС у 21. веку (ФОТО)
МАЈСТОР фотографије ФСС из Чачка и једини фотограф у Србији који је носилац највећег домаћег и светског звања у уметничкој фотографији, Војислав Војо Пештерац, синоћ је љубитељима и поштоваоцима ове уметности у Параћину приредио три изузетна догађаја.
Једна за другом отворене су две његове самосталне изложбе, „Динамика линије и живота“ и „Истинита прича – Фабрика хартије у Чачку“ на две различите локације, а затим је за све заинтересоване одржана трибина на тему стварања креативне фотографије.
Прва изложба отворена је у галерији „У пролазу“ Библиотеке „Др Вићентије Ракић“ и њу је отворила директорка Биљана Дреноваковић, док је домаћин друге био Регионални иновациони стартап центар, односно директор Аљоша Глигоријевић.
Приказани део Пештерчевог стваралаштва довољно говори о овом уметнику који је у фотографији већ шест деценија и све време се њој стрпљиво посвећује. Његове фотографије, поготову оне изложене у галерији Библиотеке, настајале су широм света – почев од Чачка, Гуче, Београда и других делова Србије, до Валенсије и Кубе.
- Мене ћете ретко видети да носим фотоапарат мада моје колеге кажу да фотографи то морају увек да чине. За рад на фотографији потребно ми је да будем сам, да размишљам, да у својој глави створим баш онакву фотографију какву ја хоћу да прикажем гледаоцима. То је врло тешко, некада за то немам техничких могућности, некада немам добру опрему код себе, па онда ја фотографије дорађујем у једном креативном поступку. То је та креативна фотографија – објашњава Пештерац, додајући да је снимљени фајл само подлога, полазна основа коју он затим дигитално разрађује до финалне фотографије.
Гостовање једног од најпознатијих фотографа Србије у Параћину организовала је Фото група „Арт тим“, чији оснивач и и један од најактивнијих чланова Бојан Бокац Петровић истиче да је један од сусрета који су обележили његове прве кораке у фотографији био управо сусрет са Војом Пештерцем у Чачку. И то у више наврата.
- Чачак је велика и јака фотографска средина, веровали или не много јача од Београда. Најбитнији фотографски догађаји у Србији су се дешавали у Чачку и ја сам о томе најпре само слушао припремајући се за „Дане фотографије“ у том граду. Слушао сам о Пештерцу приче старијих колега као што су Зоран Пургер и Дејан Павловић, тако да сам Воју заправо упознао много раније него што сам му пружио руку и лично се са њим поздравио, а он се заинтересовао за технику коју сам ја примењивао приликом постпродукције. Сматрам да он као неко ко је јако дуго у фотографији и има изузетно велики опус и огроман број признања и више него заслужује да дође у другу најјачу фотографску средину у Србији, а то је Параћин – рекао је Бокац, додајући да су „скоцкани“ галеријски простори у непосредној близини велика предност града на Црници у односу на, рецимо, Београд.
Пештерац је, иначе, своју прву фотографију изложио на фото-изложби „Деца Југославије“ 1964. године. До сада је био учесник чак 1.207 групних изложби, од чега 880 међународних. Имао је 41 самосталну изложбу и освојио 660 награда.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)