СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА ЗНАМЕНИТИМ СРБИМА: Пројекат „Престоница културе Србије 2024.“ - Ужице поставља споменике и скулптуре
У НАРЕДНОМ периоду, Ужице ће добити спомен обележја Љубомиру Љуби Стојановићу, Малиши Атанацковићу, селу Рибашевина биће постављено обележје песнику Пауну Петронијевићу, а поред ових, на јавним површинама наћи ће се и скулптуре “Мазепа” аутора Милана Миша Верговића и “Кућа-знак” Милуна Видића.
Постављање спомен обележја и скулптура, догодиће се у оквиру пројекта „Престоница културе Србије 2024.“ Одборници Скупштине града су на седници одржаној у четвртак, једногласно усвојили ове предлоге.
- У претходним деценијама град Ужице је остао дужан великанима нашег града Љуби Стојановићу и Малиши Атанацковићу и нашим истакнутим вајарима, тако да сматрам да је ово добра прилика да се Ужице у години када је престоница Србије у култури њима одужи – рекао је Бранислав Митровић, председник Скупштине.
Подсетимо, Љубомир Стојановић (Ужице, 18.8.1860. — Праг, 16.6.1930.) био је српски филолог, академик и политичар. Стојановић је био редовни члан Српске краљевске академије, оснивач Републиканске странке и први председник њеног Главног одбора. Био је више пута министар просвете и црквених дела. У два наврата био је и председник самосталске владе . Избори које је спровела самосталска влада Љубомира Стојановића (23. јула 1905), остали су запамћени као најслободнији у низу парламентарних избора спроведених по Уставу од 1903. године. Државни саветник био је од 1910. до 1912. Из политике се повукао у Академију, као њен секретар, да се бави српском историјом. Одбио је државну пензију. Своје велико имање је оставио Српском семинару београдског Универзитета.
Малиша Атанацковић, трговац и индустријалац из Ужица, рођен је у Заглавку 1860. године, а умро у Ужицу 1919. године. Био je визионар и реализатор индустријског развоја Ужица и ужичког краја. Из те његове пословне успешности (у домену трговине, првенствено извозне) развила се и његова политичка каријера у оквиру Народне радикалне странке. Пуне 22 године био је народни посланик, председник општине и округа… Резултат његове предузетничке способности су и три индустријска објекта у Ужицу, чији је био власник: парни млин , хидроцентрала на Ђетињи и електрични млин на Ракијској пијаци.
Паун Петонијевић је био талентовани ужички песник, преминуо је рано 1962. године, у 26 години, од туберкулозе. Заступљен је у више зборника и антологија. О његовој поезији писали су: Љубивоје Ршумовић, Радомир Андрић, Добрица Ерић, др Драгиша Витошевић, др Миленко Мисаиловић, др Драгољуб Зорић, др Милутин Пашић, Срба Игњатовић, Милутин –Лујо Данојлић, Милијан Деспотовић, Перо Зубац и многи други. Превођен је на италијански, шпански, руски, француски, бугарски, јерменски и пољски језик.
Препоручујемо
АУТОР СЛОГАНА „САМО СЛОГА СРБИНА СПАСАВА“: Ђенерал песничке душе и научног ума
25. 04. 2024. у 10:12
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)