ОРОНУЛЕ ТАБЕЛ ВЕЛИКАНА СУ РУГЛО И НАША СРАМОТА: Запуштене куће књижевника Корнела Сентелекија и академика Младена Лесковца у Сивцу
Две куће у главној улици у Сивцу ругла су овог, једног од највећих војвођанских села, а утисак је утолико горчи што су на њима спомен-плоче двојице великана – Корнела Сентелекија, родоначелника мађарске књижевности у Југославији и академика Младена Лесковца.
Сентелеки (1893-1933) је живео и стварао у кући на садашњој адреси Маршала Тита 159, у коју се доселио из Сомбора 1920. године, кад је у Сивцу почео да ради као лекар, а само мало даље, кућа на броју 163, родни је дом Лесковца (1904-1990), чији је отац Миливој био чувени сивачки учитељ.
Као и Сентелеки, Лесковац је био писац и преводилац, а уз то и историчар књижевности. Иако се спомен-плоче обојице налазе прекопута зграде ОШ "20. октобар", о њима ученици али и старији Сивчани мало знају. Незатно је познатији Корнел, јер културно-просветно друштво које носи његово име организује "Сентелекијеве дане" још од 1968. године, кад је на његовој кући постављена спомен-плоча, а и једна улица у Сивцу је названа по њему.
Лесковац нема улицу у родном селу, а спомен-плочу је добио 2012. године. Малобројни Сивчани знају да је он био редовни члан САНУ, председник Матице српске и управник њене библиотеке, један од оснивача Филозофског факултета у Новом Саду и његов први декан, као и Стеријиног позорја и новосадске Академије уметности. Матица српска је 1992. установила награду "Младен Лесковац", која се додељује за целокупно дело из историје књижевности.
Брига мађарског друштва
ПОМЕНУТА спомен-плоча Младену Лесковцу је постављена на иницијативу КПД "Сентелеки", јер је Лесковац, преводећи Сентелекијева дела са мађарског језика, допринео да српска публика упозна његову књижевност. Ово друштво је основало и преводилачку колонију "Сентелеки-Лесковац". Током "Сентелекијевих дана" организатори те манифестације полажу венце и на Сентелекијеву и на Лесковчеву спомен-плочу, а осим њих то нико други не чини.
Председница КПД "Корнел Сентелеки" Габријела Варагић каже да је Национални савет Мађара у Србији вољан да обнови Сентелекијеву кућу, али би пре тога требало да добије право да то учини, јер је тај објекат, како се претпоставља, у државном власништву.
Хроничар Сивца Зоран О. Перуничић наводи да су куће обележене спомен-плочама Сентелекију и Лесковцу, као и све остале од данашњег Светосавског дома до некадашње Грађанске школе (Гимназије) у том некадашњем центру Старог Сивца, биле у поседу Православне цркве, која је, како каже, разбаштињена 1945.
- Пре Сентелекија је у тој кући становао свештеник Станиша Михајловић, чију је велику библиотеку посећивао Младен Лесковац. Родна Лесковчева кућа је сада у власништву једне сивачке породице. Али, без обзира на имовинско-правне односе, друштвена заједница би требало да обнови фасаде обеју кућа и тако се одужи знаменитим људима који су ту живели - рекао је Перуничић.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)