ШКОЛА ЖМУРИ НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: Истраживање новосадских научника показало да деца мало знају о великој претњи по планет

Зоран Рајић

25. 06. 2024. у 05:00

СТВАРАЊЕ знатижељних умова који желе да разумеју, анализирају и решавају проблеме повезане с климатским променама требало би да буде једна од кључних тачака у образовању и васпитању будућих генерација.

ШКОЛА ЖМУРИ НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: Истраживање новосадских научника показало да деца мало знају о великој претњи по планет

фото С. Рашић

Млади научник са Департмана за географију, туризам и хотелијерство новосадског ПМФ, др Игор Лешчешен из Куле, који заговара овај став - а још више га је учврстио као члан тима ангажованог у основним школама у Војводини на истраживању заступљености климатских промена - сматра да интересовање ђака за те теме превазилази доступно градиво и наставне програме.

 

- Охрабрујуће је да је велики број ученика упознат с најважнијим последицама климатских промена, као што су поплаве, суше, повећање температура, шумски пожари, раст нивоа мора, опадање нивоа воде у рекама... Међутим, непријатно је сазнање да више од половине ученика верује да су климатске промене природни циклуси наше планете - наводи др Лешчешен.

Он истиче да резултати истраживања, којим су обухваћена 632 основца од петог до осмог разреда и детаљно анализирани образовни програми у школама у Србији, указују на недовољну заступљеност климатских тема у наставним плановима.

- Иако би се могло претпоставити да би географија, као предмет, била идеална за едукацију о климатским променама, то није случај, јер је тој теми посвећена само једна од укупно 134 лекције од 5. до 8. разреда. Климатске промене се у настави у основним школама помињу у још само једној лекцији - у оквиру биологије за осми разред - напомиње др Лешчешен.

Укључивање родитеља

Научници са Универзитета у Новом Саду указују и на значај активног укључивања родитеља у образовање деце о климатским променама.

- Родитељи су први и најважнији учитељи, а подршка од куће има кључну улогу у формирању дечјих ставова и вредности, који се у школи само надограђују - указао је др Лешчешен, који тренутно међу средњошколцима у Србији и Литванији води пројекат ЕУ Keep it Cool - Climate Change Education for Children ("Остани кул - Образовање деце о климатским променама").

Препорука је, наглашава он, да климатске промене буду више присутне у наставним плановима, кроз разнолике изворе информација.

- Мултимедијални садржаји, интерактивна предавања и теренске посете допринели би да се код најмлађих обликује свест о озбиљности ове претње по нашу планету - поручио је др Лешчешен.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)