ДА ТВРЂАВА ОПЕТ БУДЕ ДОСТУПНА: Краљевчани коначно добили „зелено светло“ за изградњу комплекса подно Маглича
После пуних годину дана и бројних састанака, преговора и договора, краљевачка локална самоуправа коначно је добила одговарајуће услове Републичког завода за заштиту споменика културе за изградњу комплекса подно средњовековне тврђаве Маглич у Ибарској клисури.

Г.Шљивић
То практично значи да ће четири године откако је набујали Ибар потпуно срушио једини и увелико дотрајали мост који води ка Магличу, започети бар израда пројекта како би ова тврђава у догледно време постала поново доступна и приступачна посетиоцима.
- Наш циљ није да Маглич гледамо издалека, само када пролазимо Ибарском магистралом, већ да несметано можемо да одемо до тврђаве и упознамо српску историју. А, да бисмо то урадили, морамо да направимо и пасарелу преко магистрале, и мост преко Ибра, паркинг и плато. Није било лако изборити се са условима Завода за заштиту споменика културе, мораћемо мало да редукујемо првобитну идеју, али је најважније да коначно започне реализација – каже др Предраг Терзић, градоначелник Краљева.

Г.Шљивић
Овај капитални пројекат од национачног значаја процењен је на укупно 475 милиона динара, од којих ће држава издвојити 451, а краљевачка локална самоуправа додатних 24 милиона динара. Осим поменуте прве фазе, за касније је планирана и изградња додатних туристичких садржаја у подножју тврђаве - од реплике средњовековног села, преко сувернирнице, до инфо-центра.
- Замисао је да у оквиру компекса Маглича посетиоци могу да уживају и у предивном погледу са импозантне тврђаве, али и да виде како се живело у Србији у средњем веку – додаје др Терзић.

Г.Шљивић
Иако је увек био атрактиван туристима као културно-историјски споменик, током минуле четири године због непостојања моста број посетилаца Маглича се драстично смањио. До тврђаве тако данас стижу само они најупорнији и најодважнији које овдашњи ентузијасти скелом пребацују са обале на обалу.
ВАЖНО УТВРЂЕЊЕ
СРЕДЊОВЕКОВНИ Маглич, на окуци Ибра и надморској висини од 150 метара, саграђен је средином 13. века. Изградњу је започео краљ Урош Први Немањић како би од пљачкашких најезди заштитио оближњу Жичу, Студеницу и Сопоћане, а доградио га је и обновио архиепископ Данило Други, десна рука краља Милутина, у 14. веку. До Косовске битке био је насељен српском војском, а потом се у тврђаву смешта турска посада. Неприступачан због високих литица и никада војно освојен, све до Другог српског устанка Маглич је био важно утврђење, али је убрзо изгубио свој стратешки значај.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)