ТРАЖЕ ПРАВДУ И ЗА ВОЈНИКЕ ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ: Борци још негодују због једностраног споразума са Хрватском из 2006, о гоњењу ратних злочинаца
УДРУЖЕЊЕ бораца ратова од 1990. Црне Горе затражило је одговор Врховног државног тужилаштва на питање да ли је Државном одвјетништву Хрватске достављен предлог за измену Споразума о сарадњи и гоњењу починилаца кривичних дела ратних злочина, односно злочина против човечности и геноцида који су 28. јула 2006. потписали тадашњи црногорски и хрватски државни тужиоци, Весна Меденица и Младен Бајић.
Подручје примене тог документа искључиво се односи на гоњење црногорских држављана, док су Хрвати само жртве, па тај једнострани споразум за борце представља "једну од најсрамнијих страница историје Црне Горе, којом се дискриминишу жртве ЈНА у случајевима ратних злочина Лора 3, Црноглав, Чепикуће, Осојник, Иваница и Граб"...
Извињења и казне
ЈОШ 2000, са места председника Владе Црне Горе, Мило Ђукановић упутио је извињење Хрватској за дешавања у време ратних деведесетих, посебно Дубровчанима, а Цетињски либерали то су учинили још док су тамошње паравојне формације још убијале црногорске војнике, уз поруку: "Са Ловћена вила кличе, опрости нам Дубровниче"!
Касније, пред Међународним судом за бившу Југославију у Хагу - због гранатирања Дубровника, 1991. - генерал ЈНА, Павле Стругар, осуђен је на осам година затвора. Вицеадмирал Миодраг Јокић добио је годину мање, а адмирал Милан Зец ослобођен је због недостатка доказа.
- Од 2007. до 2016. покретали смо иницијативе за покретање истраге у наведеним случајевима ратних злочина, али је резултат изостао првенствено због наведеног документа, па сада очекујемо конкретне потезе државних тужилаца Милорада Марковића и Владимира Нововића - наведено је у саопштењу председника Удружења, проф. Радана Николића, уз подсећање да судска пракса Врховног суда Србије гласи: "Штета проузрокована припадницима бивше ЈНА (погибија, рањавање) у оружаним сукобима са паравојним формацијама бивших република СФРЈ, до дана њиховог међународног признања од стране Генералне скупштине ОУН, 22. маја 1992, проузрокована је кривичним делом оружане побуне из члана 124. КЗ Југославије", а овај члан односи се и на убиства 24 и рањавање више од 40 припадника ЈНА на подмукао начин у Чепикућама и Осојнику, гранатирању положаја ЈНА на Иваници и снајперским деловањем на Грабу.
Подсећа и да су половина убијених били црногорски резервисти, а остали припадници резервног састава из Требиња, те млади војници из Србије, БиХ и Македоније.
- По окончању оружаних сукоба и под притисцима споља, званична Црна Гора одрекла се истине о разбијању СФРЈ, а злочини хрватских паравојних формација над војницима ЈНА постали су табу тема... Јеврем Брковић тријумфално се вратио у Црну Гору са задатком да ради на безочном фалсификовању истине о ратним сукобима у корист Хрватске, а Удружени хрватски повесничари и дукљански историчари, предвођени Живком Андријашевићем, касније су прогласили 1. октобар 1991. за Дан агресије ЈНА на Дубровник. Годину после обнове државне независности Црне Горе, Стјепан Месић, ратни председник Председништва СФРЈ и по функцији врховни командант ЈНА, проглашен је почасним грађанином Подгорице - подсећа проф. Николић.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)