МАЛА ШКОЛА НАИВНОГ СЛИКАРСТВА: Едукативни пројекат за зрењанинске основце у Белом Блату (ФОТО)
Едукативни пројекат под називом “Мала школа наивног сликарства” са идејом да даца из основних школа, са израженим талентом за сликање, упознају и нешто науче о наивном сликарству, које је синоним за место Ковачицу, на југу Баната.
- Осим посете Галерији наивне уметности у Ковачици, замислили смо да деца уз непосредну помоћ и искуство познатог наивног сликара Јана Гложика, цртају инстварају у амбијенту типично банатског салаша у Белом Блату - наглашава кординатор пројекта Јарослав Стеванов.
Стеванов објашњава да и у Белом Блату има доста Словака, место је мултикултурално и у њему живи десетак нација и говори се најмање седам језика, а за све је заједнички и универзалан “белоблатски” језик љубави, заједништва и уметности.
ТЕМЕ ИЗ ТРАДИЦИЈЕ, ФОЛКЛОРА, ОБИЧАЈА
Наивно сликарство започело је јавну презентацију 1952.године, а самоуки сликари из Ковачице, своје уметничко надахнуће проналазили су у традицији, фолклору, обичајима, пољским пословима и обреда из своје равнице. А то су сачували до данас. Ковачички сликари имају заједничко стилско обележје због чега су и првобитно названи школом. Садржаји њихових слика су носталгичне идиличне теме које причају о прошлости, о животу на улицама, у сеоским двориштима, раду на пољима, о селу, златној банатској равници, приказују амбијенте сеоских соба са старим ћилимима и предметима.
- Деца су сјајна, талентована и радознала, са пуно питања, али задовољство ми је било дружити се и уствари учити од њих - каже Јан Гложик, један од сталних чланова Галерије наивне уметности у Ковачици.
Наставница ликовне уметности, иначе академски сликар, Рајна Круљ из Зрењанина, одушевљена идејом словачког Културно туристичко информативног центра, самоиницијативно је сликала портрете и уз Јана Гложика, деци објашњавала и упућивала их у предивни свет ликовне и овом приликом посебно, наивне уметности.
- Велика је част и задовољство бити у друштву еминетног наивног сликара из Ковачице, који се својски потрудио да деци што више детаља свог рада објасни.
Радови са едукативне радионице у Белом Блату, али и Арадцу, где такође живи доста Словака и другим местима у Банату, биће изложени на специјалним изложбама у Белом Блату, Арадцу, Зрењанину и Ковачици.
Малишанима из Зрењанина, добри домаћини били су ученици основне школе Братство из Белог Блата, заједно са љубазном директорицим Надом Лудошки, а мали сликари, на салашу, осим киста и штафелаја, вршњацима су показали животиње, које су саставни део атрактивне и типично сеоске идиле.
ПОЗНАТА ШКОЛА ИЗ КОВАЧИЦЕ
Значајну улогу у афирмацији ликовног живота војвођанских Словака припада управо представницима Ковачичке школе наивних сликара, Мартину Јонашу, Зузани Халуповој, Јану Књазовицу, Мартину Палушки, Јану Соколу и Јану Вењарском и управо захваљујући њиховим делима, ликовна уметност Словака у Војводини постала је позната широм света.
Иначе, почеци наивног сликарства Румуна у јужном Банату, посебно у селу Уздин, датирају из 1961. године, са групом жена окупљених око Анујке Маран, а главна карактеристика њихових слика, била је заокупљеност мотивима румунског фолклора.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)