"ПРАВА СИРОТИЊА НЕ КРАДЕ ДРВА": Пољочувари у Сивцу боре се против дрвокрадица које желе лаку зараду

Зоран Рајић

13. 11. 2024. у 06:45

ПОЧЕТАК грејне сезоне поново је означио и почетак активности многих "дрвосеча" који би да до огрева - махом за препродају - дођу бесплатно, чак и у оним подручјима где је, због слабе пошумљености, свако стабло драгоцено.

ПРАВА СИРОТИЊА НЕ КРАДЕ ДРВА: Пољочувари у Сивцу боре се против дрвокрадица које желе лаку зараду

фото Приватна архива

Тако је и у Сивцу, у Бачкој, где о највећем сеоском атару у Србији, који се простире на 16.500 хектара, брину само два пољочувара. Срећом, веома су ефикасни, о чему сведочи велики број откривених или спречених нелегалних сеча.

Прву такву овосезонску интервенцију Мирослав Лазић и Горан Калентић имали су минулих дана на обалама Малог бачког канала, код засеока Мали Стапар, где су са моторним тестерама и исеченим деблима багрема затекли тројицу "илегалаца" из суседног Оџака...

Мисија

Лазић и Калентић, заједно са ловочуваром Мирославом Тодоровом - самоиницијативно - сваке зиме посаде и до 400 младих стабала багрема, надокнађујући тако и она која други посеку.

- Зашли су у најбоље пошумљен део канала и посекли стабла прве класе, пречника од 17 до 35 центиметара. Двојица су "радила" на једној, а трећи на другој обали. Одузели смо им једно возило, две моторне тестере и око два кубика дрва која смо сместили у двориште ЈКП "Радник" у Сивцу. Тај огрев биће подељен социјално-угроженим породицама - објашњава Лазић.

Недозвољена сеча дрвећа, прецизира, догодила се пре подне, у теже приступачном делу атара, на самој граници Сивца и Оџака.

- Вероватно су обавештени да користимо термовизијске уређаје за ноћно осматрање, па су сматрали да им је сигурније да дођу дању. Претходно су били у извиђању, што смо приметили по траговима, јер пролазак возила кроз тај део атара баш и није уобичајен - истиче поменути пољочувар, наводећи да су на терену и дању, и ноћу.

Много им, каже, значи изузетна помоћ полиције, али и овдашњих ловаца и риболоваца, па годишње открију седам-осам крађа дрва, до чијих починилаца долазе и преко купаца незаконито посечених стабала. Напомиње и да дрва не краде сиротиња, јер људима који немају могућност да га купе огрев "Вода Војводине", МЗ у Сивцу или локална самоуправа у Кули издају потврде на основу којих могу да сакупљају дрва тамо где се шуме крче или уређују.

- Починиоци су људи у пуној снази, којима је лакше да 9.000 динара, колико на стовариштима кошта кубик дрва, зараде незаконитом сечом, него да три дана раде на њиви. Али, уз кривичне пријаве и одштетне захтеве, плаћају и до 10 пута већу казну од вредности посечених дрва, зато што уништавају и еко-систем - закључује Мирослав Лазић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ТЕНИСКИ УСТАНАК: Не могу више да трпе, играчи из топ 20 подигли глас!