ПОНОСНО СТОЈИ ДВА ВЕКА: Споменик природе, капитални храст лужњак, краси подручје код Железничке станице у Кикинди (ФОТО)

Рада ШЕГРТ

09. 12. 2024. у 07:15

КАПИТАЛНИ примерак храста лужњака, не само по старости и димензијама, већ и по декоративности, налази се у парку поред Железничке станице у Кикинди, уз некадашњу историјску пругу Сегедин - Темишвар, а данашњу која од Кикинде преко Зрењанина иде до Панчева.

ПОНОСНО СТОЈИ  ДВА ВЕКА: Споменик природе, капитални храст лужњак, краси подручје код Железничке станице  у Кикинди (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Јединствен је по хабитусу и изгледу, обим дебла му је 5,50 метара, ширина крошње 28, висина стабла 30 метара, па представља изузетно вредан и редак примерак своје врсте. Иако је у добокој старости, а процењује се да има од 180 до 200 година, доброг је здравственог стања и виталности. Због тога је под заштитом као природно подручје.

- Ово стабло заслужује велику пажњу. Пројекција крошње стабла заузима површину од 615 метара квадратних. Још пре десет година покренута је иницијатива за његову заштиту, а Покрајински завод за заштиту природе је тек крајем прошле године завршио валоризацију стабла и коначно донео акт о стављању под заштиту као заштићеног природног подручја локалног значаја, треће категорије – наводи Миросава Наранчић, секретарка градског Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

Лужњаци и у Мокрину

ДВА стабла храста лужњака, старости по 160 година, висока по 25 метара, налазе се и на Железничкој станици у Мокрину. Имају највишу оцену стручњака и требало би, такође, да постану заштићени споменик природе. На растојању су од око шест метара, крошње улазе једна у другу и чине јединствену целину.

Стручњаци су проценили да је дебло ове старине међу стаблима снажно, правилно, цилиндрично, а кора дрвета тамносива, карактеристично уздужно испуцала. На висини од око седам метара дебло се рачва у више скелетних грана, најпре првог, па другог, а онда и трећег реда, које се и даље рачвају чинећи широку разгранату крошњу са пуно лисне масе, стоји у опису старог храста.

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

- Дат је на управљање и заштиту ЈП "Кикинда". Мерама његовог очувања забрањене се све активности које имају негативан утицај на здравствено стање стабла. Редовно се уклањају суве и оштећене гране у крошњи, одржава травната површина испод крошње, сакупљају и уништавају заражени делове стабла који се нађу на земљи и одржава минерални састав земљишта. Забрањено је ломљење грана, кидање лишћа, оштећење коре, извођење земљаних и других грађевинских радова који могу оштетити надземни и подземни део биљке, паљење ватре испод крошње и у близини стабла, укуцавање рекламних табли. Ограничена је употреба хемијских срдстава и прописан низ мера очувања и заштите овог храста - описује Наранчић.

Примерак код гимназије

- ПРЕДЛОЖИЛИ смо и заштиту храста који се налази у дворишту Гимназије "Душан Васиљев", за који се процењује да је, такође, старости између 150 и 200 година. На подручју Кикинде заштићена су још подручја Специјални резерват "Пашњаци велике дропље", долина реке Златице, парк "Баландаш", Улица генерала Драпшина, која је на листи најлепших зелених улица у свету - набраја Наранчић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

„УЖИВАЈ, РЕЦИКЛИРАЈ И ОДГОВОРНО КОНЗУМИРАЈ“ порука Апатинске пиваре са 31. Дринске регате