ОД ТУЦИНДАНА И БАДЊЕГ ДНА ДО БОЖИЋА: Како се слави у Вуковом крају

Владимир Митрић
Владимир Митрић

05. 01. 2025. у 19:29

У ПОРОДИЦАМА православних верника, широм Србије и Републике Српске, данас, на Туциндан, спремане су божићне печенице.Тако су, вазда, чинили преци, тако се чини и данас у православним домовима.

ОД ТУЦИНДАНА И БАДЊЕГ ДНА ДО БОЖИЋА: Како се слави у Вуковом крају

Фото В Митрић

Свети владика Николај (Велимировић), светац, лелићки, охридски и жички, знао је, овај дан, каже: Е, Като, Като (мајка светог Николаја“, што ме роди на Туциндан да се читавог живота потуцам по свету. Сведочио је о лепоти празновања у његовом Лелићу, које је назвао давно „светим местом“, што се и обистинило, јер су за свеце проглашени и он и свети Ава Ћелијски(др Јустин Поповић), духовним Манастира Ћелија, светиња која је удаљена једва два километра његове куће и светиње коју је подигао и у којој су његове свете мошти.

- Увек са великим жаром, никад мањим него раније, дочекујемо наш најрадосници празник - прича Ђорђе Митић из Руњана, код Лознице, који наставља традицију своји добрих предака, међу којима је и Драган, његов отац, херој минулих ратова.

Све се ради уз добро расположење, уз лепе приче и обавезно наздрављање, пре свега, ракијом и вином.Владика Лаврентије нам је, пре упокојење, причао да је мислио да ће, како ће улазити у године, његов жар за Божић бити мањи, али, наглашавао је, није био у праву, додајући: Славио сам Божић на свим меридијанима и на минус 30 и на плус 30 и свугде је било прелепо.И тај празнични жар се, са година, само повећавао.То је оно што дивно милује душе наше и чини нас јачим.

А, ове године за печеницу од, рецимо, 20 килограма, када су у питању прасад, треба више од 100 евра. Прасетина је, у просеку, око 550 динара, за ређење треба 1500 динара и за преглед од 300-500 динара. Е, ко хоће печено, онда мора да плати још 150 по килограму печења, па печеница, те тежине, испадне и више од 15000 динара.

Много је више оних који пеку печенице у својим домови,а и уживају у том чину, а то се чини, по традицији, на Бадњи дан, кад је и омиљено пијукање малишана.Цена јагњади живе ваге је 600 динара у Србији, колико је и у Републици Српској, где за прасад треба се издвоји од 7,5 (470) до 9, 5 КМ(570) динара. Лане се цена кретарла од 12 до 17 КМ, јер је била велика несташица због свињске куге, па су ћара имали и препродавци.

Ту су пред кућама бадњаци, спремају се чеснице за божићну трепезу, на дан празника, када престаје пост, као и друга јела. У црквама Епархије шабачке и Митрополије зворничко тузланске није скоро било толико људи који долазе на причешће, који су постили цео пост.

Уз причешће, овдашњи људи, иду и на исповед у храмове, која је почела већ вечерас. Причешће је могуће, сутра ујутруј у осам часова, и у  у поноћ после службе или на дан празника ујутру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације