МАЛИ ВОДИЧ КРОЗ ПРАИСТОРИЈУ ПАРАЋИНА: У припреми књига-каталог аутора Весне Вучковић и Војислава Филиповића (ФОТО)
СА ЗАДАТКОМ да читаоце заинтригирају и помогну им на њиховом путу кроз прошлост, др Весна Вучковић, музејски саветник-археолог Завичајног музеја „Параћин“ и Војислав Филиповић, виши научни сарадник Археолошког института Београд, припремају богато илустровану књигу са кратким приказом научно обрађених података и предмета са дела праисторијских локалитета на територији општине Параћин.

Фото: Приватна архива
Назив овог популарног издања намењеног ширем читалачком кругу биће „Мали водич кроз праисторију Параћина“. Како истиче Весна Вучковић, један од аутора, на територији урбаног дела Параћина и периферији потврђено је постојање тридесетак праисторијских локалитета, а најстарији остаци материјалне културе који припадају почецима неолита и Старчевачкој култури из периода од око 6100 до 5400 године пре нове ере - уочени су у самом граду, на локалитетима „Болница“ и у Улици Тодора од Сталаћа, те у предграђу на истоку, локалитет „Мотел Слатина“.
- Осим прегледа историје истраживања са освртом на оснивање и рад параћинског музеја у тој области, оно што ову публикацију чини нарочито вредном је да ће многи предмети из праисторијске збирке, пронађени у непосредној околини града, први пут бити представљени широј јавности. То су пре свега антропоморфне фигурине из доба неолита, жртвеници и посуде са локалитета „Мотел Слатина“, те предмети који су нађени током истраживања на локалитетима у Глождаку – открива, за „Новости“, Весна Вучковић.

Фото: Архива Завичајни музеј Параћин
Културни слојеви локалитета "Мотел Слатина" указују на дугачак живот људи током Винчанске културе (око 5400-4600 године п.н.е.) односно млађег неолита и раног халколита. То је доба када су људи стекли знања из металургије и овладали производњом бакарних предмета топљењем бакарне руде. Овај технолошки искорак био је праћен важним друштвеним променама и подизањем утврђених насеља у периоду између 5200 - 5000 године п.н.е.
Др Вучковић додаје да су вишедеценијска истраживања овог локалитета омогућила највише података о животу током неолита и раног халколита, те да су у „Водичу“ у обзир узети локалитети са довољно података о материјалној, духовној култури и економији праисторијских заједница, почевши од неолита до доласка Римљана.
Други аутор, археолог Војислав Филиповић, у „Водичу“ обрађује позну праисторију, метално доба. Аутор наглашава да су се генерално највише бавили левом и десном обалом реке Црнице.
- Схватили смо да је десна обала, потес од села Главица па скоро до параћинске цркве, уствари један огроман локалитет који обухвата широки временски период. Почиње од неолита у његовој првој фази, а завршава се негде у Риму. То је подручје у ширем кругу где су сада фабрика стакла и болница. Ту је откривено више сукцесивних насеља из времена каменог доба, из времена металног доба. Са леве обале Црнице, у Глождаку, били су вероватно неки забарени делови Параћина, па су ту ископавањима нађени отпадни простори – ђубришта. У бронзаном добу ту је било гробље, велика некропола по којој је цела та култура позног бронзаног доба (1400-1200 г. пне) добила назив Параћинска културна група. Налази са остацима шљунка потврдили су да је Црница као бујична река и у тадашње време изливала.
Филиповић објашњава да је очигледно да су праисторијски људи то знали, те су због тога и градили насеља на десној обали, ка побрђу. У брдима су тражили спас од поплаве, тако да археолошки локалитет сеже чак до Карађорђевог брда и некадашње касарне.
„Мали водич кроз праисторију Параћина“ биће објављен на српском и на енглеском језику. Издавач би требало да буде тамошњи Завичајни музеј, а како се очекује, средства за штампу биће обезбеђена из буџета Општине.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)