БОРЦИ ЋЕ БИТИ ОТРГНУТИ ОД ЗАБОРАВА: На Немачком војничком гробљу у Смедереву 4.593 војника Првог светског рата почива без иједног обележја
НЕМАЧКО војничко гробље у Смедереву, где је сахрањено више од 4.500 војника погинулих у Првом светском рату, лежи заборављено надомак центра града, на месту које се зове Пионирски парк.

Фото: Н. Живановић
Нема ниједног обележја да овде почива на хиљаде људи, спомен капела је уништена, парк запуштен, а мало њих зна и да гробље постоји на овом месту.
У Пионирском парку, за који већина мисли да је излетише са прелепим погледом на Дунав, где су се генерација забављале, санкале и долазиле на пикник, заправо леже кости војника. Према подацима Немачког народног савеза за старање о ратним гробовима, овде је сахрањено 4.593 војника, највише Немаца и Румуна. Међу њима је и 67 војника Војске Краљевине Србије, десет Француза, један Енглез и 373 војника из Русије. Овде је сахрањен и већи број жртава експлозије у Смедеревској тврђави 1941.
Гробље, које данас заправо и не постоји, формирано је 1915. године. Тада је изграђен и споменик висок осам метара који је срушен између два рата. Било је у прошлости гласина да је рађена ексхумација остатака, али то није записано нигде.
Највише података доноси књига "Немачко ратно гробље у Смедереву" Бранка Дукића. Гробље је обнављано више пута. Од 1934. до 1936. је саграђена спомен капела са седам мозаика, лантерном и бронзаним крстом на врху.
Након Другог светског рата, због мржње према окупатору, крстови су покидани и уништено је свако обележје. Остала је капела која је много година касније уступљена вајару Селимиру Јовановићу Селету који ју је он преуредио у атеље. Уништено је све што се у њој налазило. Данас је на овом месту сметлиште, јавни тоалет, капела је остала без врата и стакленика, а "красе" је графити.
Простор гробља је под ингеренцијом Регионалног завода за заштиту споменика културе у Смедереву.
Запео споразум
ЈОШ 2018. било је најава да ће Србија потписати споразум са Немачком о заштити гробова и војних меморијала. "Новости" су питања на ову тему упутиле надлежном Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, али одговоре нисмо добили.
- Немачко војничко гробље је у режиму претходне заштите, што је најнижи ниво заштите - каже в. д. директора ове установе Дејан Радовановић. - Војничко гробље је до 1930-их одржавала Југославија у сарадњи са Немачком. Овај простор је делом у власништву Републике Србије, а делом Града Смедерева, док право коришћења над тим делом и данас има Немачки савез са старање о ратним гробљима.
Деценијама се овом темом нико у граду не бави. Сада су градске власти решиле да покушају.
- Воља постоји, због тога ћемо контактирати Немачку комисију за ратна гробља - каже градоначелница Смедерева Јасмина Војиновић. Она наводи да су градске службе почеле чишћење и уређење овог места.
- Идемо корак по корак. Заједно можемо да пронађемо модел како да гробље уредимо, означимо и тако покажемо пијетет према људима који ту почивају.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)