И ГУСЛЕ У АМАНЕТ: Фолклорно благо, прикупљано пола века, даровано Културном центру у Врбасу
КУЛТУРНИ центар у Врбасу постао је чувар богате архивске грађе прикупљене теренским истраживањима гусларске праксе и традиционалне музике у Црној Гори и међу црногорским колонистима у Војводини.

фото Г. Добриловић
Вредне аудио и видео-записе о фолклорном наслеђу Врбашанима је поклонио етномузиколог проф. др Димитрије Големовић, који је 50 година сакупљао грађу о изворном српском мелосу у више од 500 села широм Србије, Црне Горе, БиХ и Северне Македоније.
- Свака песма, сваки звук, сваки забележени тренутак из ове архиве носи део нашег идентитета и наћи ће пут до свих оних који у традицији не виде само прошлост, него и будућност - истакао је проф. др Големовић, потписујући минуле седмице уговор о донацији са директором КЦ у Врбасу, Бојаном Перизом.
"Позајмица"
ФОЛКЛОРНУ баштину коју је прикупио током пет деценија, проф. др Големовић одлучио је да распореди у осам градова - Алексинцу, Ужицу, Бољевцу, Горњем Милановцу, Бачкој Тополи, Врбасу, Новом Бечеју и Ваљеву.
- Као поборник децентрализације културе, смештам грађу у различите крајеве Србије, где је, заправо, враћам онима од којих сам је добио као "позајмицу" - нагласио је чувени етномузиколог.
Каже и да је било најприродније да се архивско благо о гуслама подари Врбасу, који је епицентар музике на овом древном инструменту. Председник овдашњег КУД "Вук Мандушић", Миљан Вујовић, подсетио је да је Савез свесрпских гуслара Србије, Црне Горе и Републике Српске, још 2004, управо Врбас прогласио престоницом овог инструмента. На предлог поменутог културно-уметничког друштва, Савеза гуслара Србије и овдашње локалне самоуправе, певање уз гусле је 2013. заштићено код Националног комитета за нематеријално културно наслеђе, при Етнографском музеју у Београду, а крајем 2018. уписано је на Унескову репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.
У Врбасу је, подсетимо, пре шест година подигнут споменик српским гуслама - јединствен у свету, висок више од четири метра, дело вајара Љубисава М. Срдановића. Песник Матија Бећковић оценио је да се на постаменту налази "кобајаги незнани гуслар, али је то заправо збирни лик Филипа Вишњића, Тешана Подруговића и Старца Милије".
- Традиција се увек боље чува у дијаспори или у окружењу неких других култура, него у центру, па тако и у Врбасу. Грађу о гуслама сам оставио у аманет, уз онај Змајев стих: "Где ја стадох, ти продужи" - поручио је проф. др Димитрије Големовић.

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (0)