ОД "СРПСКОГ КРАЉА" ДО СОЦИЈАЛНИХ СЛУЧАЈЕВА: Двоспратница у Пожаревцу за 109 година променила много намена и станара

Душанка Новковић

14. 04. 2025. у 06:00

ЗА двоспратну зграду на углу улица Кнез-Милошев венац и Делиградска, ретко ко би помислио да се у њој некад налазио познати градски хотел.

ОД СРПСКОГ КРАЉА ДО СОЦИЈАЛНИХ СЛУЧАЈЕВА: Двоспратница у Пожаревцу за 109 година променила много намена и станара

Д.Н.

Ова зграда, стара скоро цео један век, данас је прилично оштећена, јер се у њену обнову годинама није улагало. Њу је 1916. године подигао предузимач Милован Стевић и у њој отворио хотел "Српски краљ", чији су гости најчешће били путници пристигли возом у Пожаревац.

Пошто се налазио одмах преко пута железничке станице, најчешће су у хотелски ресторан свраћали железничари, а ту су се, уз музику уживо, одржавале и бројне прославе и светковине. Почетком 1936. године хотел је престао са радом и тада је зграду узела у закуп југословенска краљевска војска. У њој су се одржавали курсеви за официре, а неки од њих ту су имали самачки смештај. Током Другог светског рата, некадашњи хотел присвојила је и користила немачка војска.

Народна кухиња

У ДЕЛУ приземља некадашњег хотела "Српски краљ" налазио се пункт Народне кухиње Црвеног крста. Ту су социјално угроженим породицама дељена кувана јела, хлеб и суви оброци. Црвени крст овај простор више не користи, јер се пункт Народне кухиње преселио у Поречку улицу, код главне аутобуске станице.

По завршетку рата, зграду су преузели железничари који су за своје колеге у њој направили станове. Просторије у приземљу почеле су да се користе за културне активности и за рад градских културно-уметничких друштава. Касније је у овој згради отворена кафана "Орач", потом аутобуска станица, а затим пољопривредна апотека. У новије време, у зграду су се смештале социјално угрожене породице и појединци.

Данас, у некадашњем хотелу у приземљу нема никога, празно је и не користи се, а на првом и другом спрату налазе се станови. Иначе, "Српски краљ" био је један од четири хотела у старом Пожаревцу, чиме се ретко који град у Србији у то време могао похвалити. Најпознатији био је "Српска круна", подигнут 1871. године, у близини Народног музеја. Преко пута њега био је хотел "Гранд", сазидан 1904. године, који је касније постао Дом Војске, док се трећи хотел - "Берза", отворен 1910. године, налазио на углу Таковске и Лењинове улице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛУДАЧКИ ЉУБАВНИ ЖИВОТ ПРЕМИНУЛОГ НОБЕЛОВЦА: Оженио две рођаке, развео се због лепотице, па праву љубав пронашао у позним годинама