ТРИ МИНЂУШЕ И ДАЉЕ ИНТРИГА: Тајанствена открића са двора Бранковића деценијама голицају машту јавности

Јелена Илић

16. 04. 2025. у 07:30

НА територији коју покрива смедеревски музеј налази се више од стотину археолошких локалитета, али једини систематски археолошки је истражен дворски комплекс Смедеревске тврђаве.

ТРИ МИНЂУШЕ И ДАЉЕ ИНТРИГА: Тајанствена открића са двора Бранковића деценијама голицају машту јавности

Фото: Н. Живановић

Највреднији предмети пронађени у Тврђави су шлем, остава пушака фитиљача, ручни топ, зграфито керамика. Најзагонетнији је, ипак, пар златних минђуша и једна опточена драгим камењем старе пет векова.

Током рестаурације Малог града Смедеревске тврђаве 1968. радници су случајно у здању некадашњег двора Бранковића пронашли једну златну минђушу опточену бисерима, смарагдом и рубином непроцењиве вредности. Она је према претпоставкама археолога и историчара, могла да краси неку од две ћерке деспота Ђурђа Бранковића, Кантакузину, односно Катарину или Мари. Веома је могуће да је била и накит деспотице Јерине. Порекло минђуше је непознато, али се верује да је направљена у Европи рукама неког од највећих мајстора, јер су само такви могли да израђују накит за једну од најчувенијих жена тог доба.

Скелет

УПРКОС испитивању, скелет поред којег су пронађене минђуше и даље крије тајну. Верује се да је реч о женској особи која је у време смрти имала између 70 и 75 година. Скелет је, према истраживању стар између 500 и 600 година.

Још једно касније откриће интригира до данас.

Само неколико дана после почетка конзервације и рестаурације темеља црквице из 10. века у Смедеревској тврђави 2012. године, археолози су пронашли гробницу са скелетом поред кога је откривен пар златних наушница од којих је свака тешка по 2,35 грама. Златан накит из 14 века чува се брижљиво и тек четири године након што је пронађен, 2016. први пут је представљен јавности на неколико сати.

Само део конзервиран и рестауриран

АРХЕОЛОШКА ископавања у Смедеревској тврђави обављена су између 1968. и 1989. године и само делимично, Великом граду. Ископавања је најпре радио Војни музеј из Београда, затим Београдски завод за заштиту споменика културе, Археолошки институт и на крају Регионални завод за заштиту споменка културе Смедерево. Део материјала је конзервиран и рестауриран, а знатно већи део чека боља времена.

- Ово је јединствен пар у Србији - каже археолог Дејан Радовановић, директор Завода за заштиту споменика културе у Смедереву, који је пронашао минђуше. - Накит је вероватно власништво жене из најужег круга династије Палеолога, блиске породици византијског цара Манојла Другог. По два наспрамно постављена двоглава орла и два монограма М. П. А. у кружним пољима, несумњиво сведоче о томе да их је власница носила као царски дар или као доказ племенитог рода.

Монограм на њима М. П. А су иницијали Марије Палеолог, друге жене Стефана Дечанског.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОН ЈЕ ОЛИЧЕЊЕ ЗЛА: Мелинда Гејтс открила мрачну страну брака са Билом