ГРАДИТЕЉИ НЕ ДИРАЈУ СВЕТИЊУ: Највећа реконструкција центра Крушевца у последњих 50 година, нетакнут само споменик
КРЕНУЛИ неимари овог августа и све до 28. јуна 2021, када ће Крушевац, на Видовдан, прославити 650 година од оснивања, реконструисаће комплетан ужи центар града, остављајући нетакнут само славни Споменик косовским јунацима.
"Новости" су забележиле и тренутак када су ове недеље, мајстори, први пут у 21. веку дошли и до темеља чувеног споменика (на слици), радећи на водоводној инфраструктури.
Чак 350 милиона динара издваја се из градског буџета за нови изглед најпрепознатљивијег дела Крушевца: ново острво око споменика, подземна гаража, замена плочица на свим платоима, нова фонтана, пешачке зоне.
Споменик ће и даље, тврде надлежни, бити симбол Крушевца.
То је била идеја и 1904. године, када је откривено монументално дело вајара, академика Ђорђа Јовановића (1861-1953). Одлука о подизању Споменика донета је у оквиру припрема за прославу 500. годишњице боја на Косову, а камен-темељац поставио је краљ Александар Обреновић - 1889. године.
- Пројекат вајара Јовановића прихваћен је на конкурсу, а у жирију су били Михајло Валтровић, археолог, Ђорђе Крстић, сликар, Јован Илкић, архитекта и неколико виших чиновника - предочава Милош Стојадиновић, хроничар и познавалац историје Крушевца.
Споменик су под надзором аутора поставили крушевачки мајстори. Откривен је свечано у присуству краља Петра Првог Карађорђевића.
- У име народа српског предајем вам, драги моји Крушевљани, на чување овај споменик и идеју коју он представља - рекао је том приликом највољенији краљ у српској историји, и орденом Белог орла петог степена одликовао аутора Ђорђа Јовановића.
Од тада, Споменик косовским јунацима постаје централно место у некадашњој средњовековној престоници, а мало је познато да је на Видовдан 1934. Велики молепстени сабор прогласио Крушевац светим историјским местом и више од 3.000 верника који су прослављали празник у Крушевцу обавестили да ће се у овај град долазити на хаџилук!
- Историја споменика је фасцинантна, сви важни, трагични и лепи догађаји везали су се за то место - истиче Горан Ерчевић, аутор документарног филма о споменику - "Залог небу" из 2014. - Владика Николај Велимировић и владика нишки др Јован одржали су тада велике беседе.
РЕМЕК-ДЕЛО НАЦИОНАЛНОГ ВАЈАРСТВА
СПОМЕНИК косовским јунацима сматра се најзначајнијим националним монументом у првој половини 20. века. Висок је шест метара, изведен у неокласицистичком стилу. Барјактар српске војске са сломљеним мачем, Бошко Југовић је при врху, у композицији где му вила на главу ставља ловоров венац. На споменику је и рељефно представљено причешће војске кнеза Лазара, убиство цара Мурата, грб цара Душана, Немањића. Скулптурални елементи награђени су Златном медаљом Првог реда на Светској изложби 1900. године.
КРУШЕВАЦ У 19. ВЕКУ У ОБЛИКУ КРСТА
ВИШЕ српских вароши су прве урбанистичке планове добиле тридесетих година 19. века. Милош Стојадиновић наводи да су у то време Краљево и Пожега добили кружни облик, а Крушевац је добио облик крста.
- Већ марта 1836. кнез Милош је обавештен да је полковник крушевачки Петар Лазаревић житеље чаршије Крушевца, како с кућама, тако и с дућанима из оних бара и каловитог теста на брдо наместити наредио... - забележено је у документацији до које је дошао саговорник "Новости".
Препоручујемо
ЂАЦИ И У - ЗБОРНИЦИ: Оронуо стари део ОШ "Владислав Савић Јан" у Паруновцу код Крушевца
29. 08. 2020. у 18:12
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника
ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.
02. 02. 2025. у 08:45
Коментари (1)