АЈВАР САМО НА КАШИЧИЦУ: Због чега је цена чувене лесковачке паприке скочила на пијацама
ПОНУДА на Кванташкој пијаци у Лесковцу је значајно мања од прошлогодишње, па се очекује да цена паприке у предстојећој сезони спремања ајвара буде и већа.

Фото И. Митић
Јер, тренутно за килограм прве класе куртовке, паприке од које се спрема ајвар, треба издвојити између 70 и 80, док је друга класа за 30 динара јефтинија. На овакво стање су, сазнајемо, утицали неповољни услови за производњу и болести које произвођачи, због лошег времена, нису успели да благовремено сузбију...
У међувремну, накупци у лесковачком крају већ сада "ајварку" продају по 100 динара, а купци у шали кажу да се такозвани српски кавијар и ценовно приближава оном правом. Међутим, произвођачима није до смеха, јер су ове године остали без половине очекиваних приноса, а на поједним парцелама они су и - десетковани.
- Ове године готово да нећемо имати шта да беремо. Роба је лоша и са нешто више од хектара, што је лане донело око 50 тона паприке, сада неће бити ни десет одсто очекиваног приноса. Први и други род су толико подбацили, да су неки произвођачи већ заорали своје засаде - каже директор винарачке задруге "Зелена звезда" Ђорђе Мицић.
НЕПРОМЕЊЕНА ЦЕНА
ГОТОВ ајвар вероватно неће поскупети. Наиме, произвођачи кажу да би могли да траже и хиљаду динара, али то нема ко да плати, па су приморани да се уклапају у платежну моћ купаца. Зато ће, кажу, цена остати као и лане - до 600 динара по тегли, а муштеријама саветују опрез, јер ће ове године на тржишту владати "лов у мутном". Прави лесковачки ајвар је онај са заштићеним географским пореклом, а таквих произвођача је у овом крају тек неколицина.
Због лошег времена, десетак дана је каснио и сам почетак бербе, а кишни јун је биљкама донео "стрес" и лоше опрашивање, од чега се нису опоравиле ни када је стигло тек мало лепше време.
- У старту смо имали бактерозу, а крајем јула и почетком августа нам је велике проблеме правио кукурузов пламенац. На све то, дани су били кишни, па нисмо могли да прскамо усеве и тако смо остали без значајног дела приноса - објашњава Јовица Стојковић из Навалина.
Његова породица је са три хектара на отвореном очекивала око 150 тона куртовке, али ће им род бити преполовљен. Стојковићи су тек почели бербу и верују да ће, упркос свему, лесковачки повртари задовољити потребе домаћег тржишта. Томе ће допринети и релативно бољи род који имају произвођачи "ајваруше" под пластеницима. Међутим, њихова понуда ни изблиза није довољна да подмири све потребе купаца...
- Кишна година је добра за кукуруз, али то значи да паприке неће бити. Она тражи сунчане дане, мада воли и воду, али дозирано, из наводњавања. Нажалост, време је погодовало и појави већег броја болести и штеточина - објашњава Јелена Стојиљковић која је саветодавац за повртарство и ратарство у Пољопривредној и саветодавној стручној служби из Лесковца, где се паприка за ајвар производи на око 500 хектара, од чега тек петина у заштићеним условима.
Препоручујемо

У БУЏЕТУ ПЛАНИРАНО 30 МИЛИОНА: Лесковац расписао конкурс за подстицаје у пољопривреди
14. 09. 2020. у 15:49

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)