ЧИСТЕ СМЕЋЕ - САДЕ ДРВОРЕДЕ: Локална самоуправа у Лесковцу сваког викенда "ратује" са нелегалним депонијама у 144 насеља
СВАКИ викенд током последњих седам година је за надлежне у лесковачким градским службама које брину о чишћењу и заштити животне средине био - радан.

Фото И. Митић
И, у акцијама уклањања смећа и шута са нелегалних депонија је очишћено више од 450 локација, уз правилно депоновање готово 5.000 тона разног отпада.
Подсетимо, акција континуираног чишћења "дивљих" сметлишта је покренута још у септембру 2013, после сумирања података надлежних градских служби о великом броју нерегистрованих депонија готово у сваком од 144 насељена места на територији Лесковца.
Две године касније, осим уклањања отпада, почело је и чишћење локација, односно њихово привођење некој намени.

Слађан Ђикић, Фото И. Митић
- Овај велики посао је иницирао градоначелник Горан Цветановић, а временом је све прерасло у низ активности усмерених ка унапређењу и чишћењу јавних површина у свим месним заједницама.
То подразумева и кошење зелених површина, уклањање растиња, замену дотрајалог мобилијара и његово редовно фарбање...
Посебно смо задовољни тиме што је велики број грађана показао разумевање и пожелео да се укључи, па сада имамо и њихову помоћ у ономе што фактички непрекидно радимо - истиче шеф градског Одељења за заштиту животне средине Слађан Ђикић.
Каже и да је управо то био циљ "викенд ангажовања" не само надлежних у градској управи - првенствено из Одељења на чијем је челу - већ и Комуналне милиције, ЈКП "Комуналац" и предузећа којем су Лесковчани поверили прикупљање и депоновање отпада, а то је аустријска компанија "Пор Вернер" и "Вебер".
ЗАПРЕЋЕНЕ КАЗНЕ ПОСТАЛЕ ЕФИКАСНЕ
НА великом броју очишћених локација су постављене табле са упозорењима о забрани бацања отпада, уз информације о висини запрећене казне. За грађане у прекршају она износи три, за предузетнике 25.000, а за правна лица 50.000 динара. У релативно малом броју случајева, у односу на укупан број очишћених локација, долази до поновног формирања нелегалних депонија - највише у нехигијенским насељима.
- Жеља нам је била да ојачамо еколошку свест јавности, односно да мотивишемо грађане не би ли променили лоше навике, па да заједнички успоставимо здрав систем управљања отпадом, уз очување природних ресурса којима располажемо - прецизира Ђикић, и наглашава да су приоритет имала локације у близини школа и густо насељених места, мада нису заборављали ни реке или њиве.

Фото И. Митић
Велики број очишћених јавних површина сада су, на иницијативу грађана, уређена дечја игралишта - са новопостављеним мобилијаром - док је на појединим местима обављена такозвана рекултивација, па су на некадашњим сметлиштима "никле" саднице тополе и другог дрвећа.
Препоручујемо

ПУТОВАЊЕ ПО СРБИЈИ: Концерт у Лесковачком културном центру – камерна музика академика
02. 10. 2020. у 17:36

СТИЖЕ НОВАЦ ИЗ ЕМИРАТА: Лесковачки хотел у реконструкцији добија још једног инвеститора
02. 10. 2020. у 15:38

ЛИЦИТАЦИЈА У НОВЕМБРУ:Лесковац продаје грађевинско земљиште на више локација
01. 10. 2020. у 21:44

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)