НЕКАДАШЊИ СИМБОЛ ТАЧНОГ ВРЕМЕНА, ДАНАС МАЛО КАСНИ: Сат на католичкој цркви у Вршцу ручно штелују свака три месеца

Ј. Ј. БАЉАК

31. 10. 2020. у 19:19

НЕКАДА је сат на римокатоличкој цркви Светог Герхарда у Вршцу био најтачнији сат у граду, према ком су се сви грађани оријентисали. Иако је стар чак 157 година, он и данас показује тачно време, уз минималне корекције.

НЕКАДАШЊИ СИМБОЛ ТАЧНОГ ВРЕМЕНА, ДАНАС МАЛО КАСНИ: Сат на католичкој цркви у Вршцу ручно штелују свака три месеца

Фото: Ј.Ј.Баљак

Највећи значај овај сат је имао у време старог Вршца, када нису све куће имале часовнике. Тада су се људи оријентисали искључиво на основу броја откуцаја малог и великог црквеног звона, који су се оглашавали на сваких 15 минута.

Тачније, велико звоно је звонило само када је пун сат, а број откуцаја је зависио од тога колико је сати. Једино је у подне звоњава трајала три минута.

-То је био знак виноградарима и људима који су радили у пољу да је време за паузу и ручак – објашњава жупник ове цркве Ален Палатинуш.

До пре петнаестак година, овај сат је морао свакодневно ручно да се навија. Сада је он полуаутоматизован и дигитализован, тако да сам подешава казаљке чак и приликом промене летњег и зимског рачунања времена. И даље се откуцаји чују на сваких 15 минута.

-Машинерија старог сата, који датира из 1863. године, када је црква изграђена, више није у функцији. Једино су казаљке и полуге које их покрећу остале из тог периода, па због њихове истрошености сат сада повремено касни. Тачније, на левом торњу касни два-три минута, а на десном исто толико жури. Зато на свака три месеца морамо ручно да их штелујемо – додаје жупник.

Тај посао обавља један њихов верник. По потреби, он се пење у торањ, на висину од око 55 метара, и кроз вратанца која се налазе на сату, руком подешава казаљке са спољне стране.

А када смо већ код подневне звоњаве, треба истаћи да све католичке цркве на свету већ дуже од 500 година тачно у подне звоне због Београда и једног догађаја из 1456. године. Наиме, током отоманске опсаде нашег главног града, папа Калист ИИИ наредио је да се на тај начин верници широм планете свакодневно позивају на молитву за браниоце Београда од отоманске најезде. Касније се та звоњава претворила у прославу хришћанског тријумфа. Папа никада није повукао ту наредбу, тако да и данас, чак и у Турској, звона у подне звоне управо из тог разлога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ ШВАЈНШТАЈГЕР: Немац послао прву поруку након гласина о разводу од Ане Ивановић