СЕЋАЊА НА ЗЛОЧИН НЕ БЛЕДЕ: После две деценије враћа се збирка у Спомен-гробље у Сремској Митровици
У оквиру меморијалног комплекса Спомен-гробље у Сремској Митровици, после две деценије биће враћена спомен-збирка сведочења о крвавим догађајима из 1942. године, открива, за "Новости", Љубиша Шулаја, директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици.

Фото Г. Лемајић
У Спомен-соби која је грађена за изложбу фотографија и предмета, после санирања ће поново бити постављена спомен-збирка која се чува у музејском фундусу.
Спомен-гробље је подигнуто у знак сећања на усташко-немачки погром становништа које се догодило у лето 1942, када су Сремци у колонама довођени у казниону, а онда ноћу извођени, стрељани и закопавани у заједничким гробницама. Процењује се да је овде у августу и септембру 1942. доведено око 8.000 грађана Срема, а колико их је остало у животу, ни данас се не зна.
- Усташке власти су оставиле довољно документације чак и филмске о томе како су вршили ликвидације. На том простору има још 2.500 људи који нису могли бити идентификовани. У Срему скоро да нема породице у којој није неко страдао од чланова током овог периода - каже Шулаја додајући да се о споменику, на чијем месту је велики број Сремаца страдао, мало се зна, а у школским уџбеницима скоро и да се не спомиње. - После формалних суђења пред преким судом, без икакве могућности одбране усташе су на више места у Срему стрељале цивиле. Углавном су ту биле невине жртве, старци, жене, деца...
Највеће стратиште било је у Сремској Митровици, на старом православном гробљу. Ту је од 30. августа до 8. септембра 1942. убијено неколико хиљада људи, међу њима и један од наших најпознатијих сликара Сава Шумановић.
Меморијални комплекс налази се на површини већој од десет хектара. Спомен-
-парк добио је нови и лепши изглед пре девет година, када је тадашњи градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић решио да га уреди и врати све оно што је претходних година било уништено.
СТРАТИШТЕ
СПОМЕН-гробље у Сремској Митровици које је подигнуто 1960. године по пројекту архитекте Богдана Богдановића, највеће је стратиште из Другог светског рата не само у Срему, већ једно од највећих у земљи.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (2)