ЧАЧАК ТРЕЋИ У СВЕТУ ПО ЗАГАЂЕНОСТИ ВАЗДУХА: Кабинет градоначелника демантује "сензационалистичке наслове"

23. 12. 2020. у 16:04

ЧАЧАНСКА јавност претходних неколико дана узнемирена је подацима о високој загађености ваздуха у граду, који су се појавили на бројним друштвеним мрежама, а који говоре да је Чачак трећи град у свету по загађености.

ЧАЧАК ТРЕЋИ У СВЕТУ ПО ЗАГАЂЕНОСТИ ВАЗДУХА: Кабинет градоначелника демантује сензационалистичке наслове

Фото: В. И.

Поводом ових дешавања јуче је стигло саопштење из кабинета градоначелника Милуна Тодоровића, у коме се наводи да су ове информације паушалне и нетачне, те да ће зарад истинитог информисања грађана Чачка, сви званични подаци Агенције за заштиту животне средине о тренутном стању квалитета ваздуха у нашем граду и Србији бити свакодневно емитовани на великом екрану Дома културе, на Градском тргу. На тај начин грађани ће, како се истиче, моћи да се увере о резултатима мерења и прецизној оцени квалитета ваздуха.

- Грађани треба да знају да су једини релевантни мерачи квалитета ваздуха у Чачку повезани на национални систем Агенције за заштиту животне средине (SEPA), која функционише у оквиру Министарства заштите животне средине Републике Србије и врши свакодневни мониторинг квалитета ваздуха и вода, као и контролу буке, концентрације полена и емисије штетних гасова, на територији наше државе. Овај систем омогућио је, да уз помоћ индекса којим се оцењује квалитет ваздуха, буду приказани подаци са аутоматских мерних станица у реалном времену - каже се у саопштењу, и додаје да се на главној страници Еколошког портала града Чачка, ekologija.cacak.rs, налази линк према овом систему, и да једноставном претрагом свако може проверити и утврдити да је квалитет ваздуха у Чачку добар или одличан и данас, као и свих претходних дана.

У саопштењу се даље наводи да се неретко појављују сензационалистички наслови и подаци, са намером дезавуисања јавности и ширења страха код суграђана.

Свако ко је, на основу ових таблоидних нагађања, помислио да је Чачак један од најзагађенијих градова у свету, треба да зна да је то неистина, да постоје произвођачи мерача, доступни сваком ко има средства за њихову куповину и да их по сопственом нахођењу може поставити где год жели. Произвођачи таквих мерача, углавном имају и своје сајтове на које њихови уређаји шаљу податке. Неколико таквих уређаја постоји у Чачку и осталим градовима у Србији. Управо са ових сајтова се пласирају у јавност подаци, који не осликавају право стање квалитета ваздуха. Уз потпуно разумевање бриге Чачана, због нетачних, непроверених и лажираних података о квалитету ваздуха и потребе да буду истинито информисани, упућујемо их на резултате републичке Агенције и Завода за јавно здравље Чачак. Подаци ових институција су једино релевантни и тачни, а не они са произвољно постављених мерача, од стране појединаца, поред ауспуха моторног возила или сличног извора загађења ваздуха – стоји у саопштењу.

Као доказ одговорног односа према грађанима, из кабинета градоначелника подсећају да је Град Чачак у претходним годинама изградио Топлану „Љубић кеј“ и још три топлане на природни гас (Винара, Шумадија и Градска топлана), као и топлану „Просвета“. Тиме је угашен значајан број котларница на мазут и лож-уље.

На даљинско грејање прикључене су зграде суда, тужилаштва и МУП-а, чиме је угашена још једна котларница на мазут. Град је уложио велика средства за изградњу гасне котларнице, на коју ће ускоро бити прикључени Агрономски факултет, Факултет техничких наука, као и ОШ „Вук Караџић“, Техничка и Музичка школа. Тиме ће, такође, бити угашене све постојеће котларнице на угаљ и мазут у овом делу града.

- Највећи проблем, на чијем решавању се интензивно ради, је мазутна котларница “Пролеће” коју користе станари Богићевићеве улице. Много је урађено на измештању саобраћаја из централне градске зоне, али не треба заборавити да Чачак има 35.000 регистрованих моторних возила и да се овим питањем треба озбиљно бавити у будућности. На квалитет ваздуха, посебно у зимским месецима, негативно утиче велики број индивидуалних ложишта. Треба нагласити да је Чачак, један од ретких градова у Србији за чију је потпуну гасификацију потребно изградити још свега 183 километра секундарне гасоводне мреже. Због свега наведеног не смемо дозволити да се овим важним питањем баве нестручни појединци, да доносе неадекватне закључке и пласирају их у јавност. Њихова некомпетентност, онемогућава њихову способност да схвате сопствене грешке. Надлежне и референтне установе раде свој посао, а наше је да са великом бригом и одговорношћу, према нашим суграђанима, решавамо и постојеће проблеме – закључује се у саопштењу из кабинета градоначелника Милуна Тодоровића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати