ВОДА ЈЕ ОДНЕЛА СВЕ, ОСТАВИЛА НАМ САМО БЛАТО: После поплава у јужној Србији, реке се полако повлаче, али последице тек"испливавају"
ПРОБУДИЛИ су ме полицијска ротација и галама. Већ смо стрепели због кише која је непрестано падала, али ништа није указивало да ће доћи до овога, па смо отишли да спавамо.
А, онда је за пола сата све нестало. Гледали смо само да извучемо децу живу и здраву. Они су пуни траума, плачу без престанка.
Овако за "Новости" прича Зоран Мерковић из Шаиновца код Дољевца, којем је набујали Дулински поток у недељу после поноћи за трен ока однео готово све што је годинама стицао.
- Вода се сада повукла, али је у понедељак било ужасно. Остало је само блато. Све из подрума је отишло, остале су само последице. Спремали смо се за славу, за Светог Василија.
Ћурке, кокошке, зимница, машине за алат све је бујица однела, хидрофор је изгорео.
Катастрофа. Вода је ушла у кућу, око 80 центиметара, али срећом је темељ висок, иначе би све поплавило - прича нам Мерковић, који је са породицом те ноћи евакуисан.
Нишава премашила чак три метра!
ПОПЛАВНИ талас са подручја Бугарске и пиротског краја, који се пре две ноћи сручио ка белопаланачком атару и даље ка Сићеву и Нишу, нанео је велике проблеме. Уз велики број поплављених ораница на приобаљу, на потезу од Чифлика и Љубатовице до уласка у Сићевачку клисуру, водена стихија је поплавила села Црвена Река и оближњи Долац који су на левој обали Нишаве.
- Уз помоћ Сектора за ванредне ситуације евакуисали смо стоку и људе. Измештено је више десетина грла стоке и живине, као и петнаестак житеља села који су били угрожени. Ниво воде је нагло порастао. Вода је ушла у дворишта, приземне делове кућа, гараже, штале, једном речју свуда.
Радимо на збрињавању људи.
. Река је за врло кратко време порасла са 1,6 метара на читава три метра и још надолази - каже Горан Миљковић, председник белопаланачке општине.
Осим Црвене Реке, на удару водене стихије нашао се и оближњи Долац, као и неколико десетина кућа у ромском насељу Мурица. За сада је оштећено четрдесетак кућа. У Долцу је опасно угрожен мост преко којег је саобраћај обустављен. Мештани Црвене Реке памте многобројне поплаве којима је било изложено највеће и најмлађе белопаланачко село, које још увек живи и опстаје.
Последња велика поплава, била је априла пре тачно десет година.
- Стихија је наишла за врло кратко време. Не бисмо волели да будемо у кожи људима који живе низводно одавде, према Нишу - поручују у Црвеној Реци и Долцу.
Поплавни талас је јуче у Пироту и Димитровграду почео да опада, па се очекује да се водостај смањи и код Беле Паланке, док набујала Нишава не протутњи кроз кланац Сићевачке клисуре, где ће сасвим сигурно бити критично. В. Ћирић
Он каже да није први пут да је њихов дом на удару поплава, те да треба хитно урадити нешто да се поток измести и удаљи од тог насеља.
- Једну собу сам пре годину дана морао да реновирам после поплава. Једва сам сакупио паре да санирамо штету. Све је тонуло, а ево сада опет. Позвао бих зато надлежне, као и председника Горана Љубића који нам много помаже, да видимо заједно да се овај проблем реши, да се овај поток среди - каже Мерковић.
СТЕФАНОВИЋ: ОПРЕЗ И САРАДЊА
ПРИПАДНИКЕ Војске Србије који су помажу становништву у подручјима угроженим поплавама у Лесковцу, у насељима Бобиште и Богојевце и у селу Турековац, као и у Власотинцу и Житорађи, обишао је јуче министар одбране Небојша Стефановић. Он је истакао да је председник Вучић дао наређење да војска буде даноноћно уз грађане и да ће они бити на терену свуда где је потребно како би пружили сву неопходну помоћ.
- У овом тренутку нема непосредне опасности, јер су уз велики ангажман војници, локална самоуправа и становништво успели да одбране ова насеља, али пошто се могу очекивати даље падавине, потребан је опрез - казао је Стефановић у Турековцу. - Задовољан сам да у овако тешким ситуацијама видим добру сарадњу војске, локалне самоуправе и становништва.
Његов син Дејан каже да су се дан после вратили до куће у нади да ће моћи да се уселе, али засад услова нема, па ће још остати код комшија.
- Угинуле су нам животиње, чак су се и голубови подавили - тешко говори Дејан.
Сличну судбину доживела је и њихова комшиница Снежана Ибишевић (61) чији су подрум и први спрат поплављени.
- Те ноћи смо побегли код комшија, стрепела сам за оно шта нас чека код куће. Читав живот нешто стварате, мучите се... Супруг пати од бронхитиса, желели смо само мирну старост у нашој лепој кући. Кад сам ушла, заплакала сам. Зидови мокри, а све ствари плутају - прича нам Снежана. - Подигли смо некако један кауч, а нови француски лежај је остао у води.
Регал, шпорет, фрижидер, све је то у води, свуда је све блатњаво, остала је она грозна тиња, све смрди... Ништа нисмо стигли да понесемо, вода је тако брзо надирала да смо једва успели да побегнемо, глава се спасавала, нико није размишљао тада о стварима.
ТЕСТЕРОМ ПО ПАЦИЈЕНТА
ВОЗАЧ Дома здравља у Власотинцу Срђан Радичевић у понедељак ујутро кренуо је по пацијента у селу Липовица. Зауставило га је дрво које је невреме оборило на пут. Покушао је да се врати по моторну тестеру, али је и у повратку наишао на исту препреку. Заглављен између два дрвета, а без сигнала мобилне телефоније, одлучио је да пешачи више од пет километара, док не дође до места одакле би могао да позове колеге. Пацијент из Липовице је потом, транспортован у лесковачку болницу на неопходну терапију. И. М.
Дољевачка села су готово сваке године на удару поплава због изливања Топлице и Мораве, као и бројних бујичних потока. Председник општине Дољевац Горан Љубић каже да ће на пролеће почети уређење корита ових река:
ЛЕСКОВАЦ: РАСТЕРЕТНИ КАНАЛ МАЛО ЗАКАСНИО!?
ЖИТЕЉИ великог броја села у лесковачком крају санирају последице плављена њихових домаћинстава. На најугроженијим местима помажу им надлежне градске службе и припадници Сектора за ванредне ситуације. Тако је и у домовима крај растеретног канала Туловске реке, од кога се много очекивало у заштити од овог ћудљивог водотока. Радници које смо затекли на терену и грађани су уверени да би штете биле много мање да је овај канал стављен у функцију.
- Закаснило се мало. Све је било готово. Требало је само прокопати земљу око новосаграђеног моста преко овог канала и сав вишак воде би отишао директно у Јужну Мораву, али се чекало на измештање телекомуникационе инфраструктуре која пролази поред моста - рекли су нам радници које смо јуче затекли на овом објекту. И. М.
- Вода из пет села полако се повлачи, у току је отклањање последица. Од марта креће уређење корита Топлице. За прву фазу радова издвојено је 45 милиона републичких средстава, тако да ће то значити почетак краја овог проблема са којим се Дољевац деценијама суочава. Међутим, бујични потоци су друга ствар, а да ли ће са њима бити проблема, то зависи искључиво од нас, јер су често места за одлагање отпада.
Препоручујемо
ДАН НАКОН ПОПЛАВА: Уведена ванредна ситуација у Бујановцу и на делу територије Врања
12. 01. 2021. у 15:03
РУДНИК ЛЕЦЕ БЕЗ СТРУЈЕ: Ванредна ситуација због поплава и у општини Медвеђа
12. 01. 2021. у 12:58
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)