АМАНЕТ МИХАИЛА КОЛОДЧУКА: Избегли руски свештеник оставио значајан траг у Причевићу код Ваљева
РУСКИ свештеник Михаил Колодчук, који се након Октобарске револуције са бројним избеглицама из Русије обрео у Србији, имао је изузетне заслуге за просвећење народа, градитељство и обнову цркве у Причевићу код Ваљева.

Кућа у којој је живео руски свештеник / Фото Приватна архива
Допринео је да се у овом делу ваљевског краја засади најквалитетнији виноград и тада најскупље сорте јабука, кајсија и вишања, почне са пчеларством, узгајају расне свиње и овце...
Рођен 1873. године у Одеси, где је завршио основну школу и гимназију, потом Војну академију у Кијеву, учествовао је у руско-јапанском и Првом светском рату. За време револуције у Русији, као пуковник, бродом се евакуисао у Цариград, а 1921. године дошао је у Дубровник, одакле се преселио у Панчево, где је завршио курс за железничара. Постао је чиновник фабрике "Сартид" у Смедереву, а 1927. године у Сремским Карловцима завршио је свештенички курс.
ИСТЕ године дошао је у Причевић, прво био капелан старом свештенику Сретену Тодоровићу, а када се он упокојио 1928. године, постао је парох.
- Окупљао је омладину, подучавао читању црквенословенског језика и певању, основао Братство православне народне хришћанске заједнице и био његов први председник - записано је у летопису Цркве Преноса моштију Светог Николаја у Причевићу. - Уз помоћ Радомира Ћирића и Влајка Мићића из Мајиновића, те Јове Петарића и Чеде Пантелића из Причевића, 1930. године реновирао је дотрајали храм. Набављао је богослужбене књиге, а због ревносне дужности свештеника народ је почео да долази у цркву.

Црква у Причевићу / Фото Епархија ваљевска
СВЕШТЕНИК Михаил Колодчук живео је у кући која је и данас на имању породице Јанковић у Причевићу. О пријатељству са Русом, сећања Дојчина Јанковића из овог ваљевског села, пренео је његов син, свешеник Милан Јанковић, дугогодишњи секретар Синода СПЦ, у књизи "Родослов фамилије Јанковић из Причевића":
- Дошао је код нас свештеник Колодчук на крушке караманке, а осим њих допало му се и место, па је решио ту да остане. Истог дана донели су његове ствари и он се сместио у тај скромни простор, прихватио га одмах као своју кућу и почео издашно да помаже. Набављени су кола и волови, кобила, таљиге и чезе, реновиране зграде, осмишљено и посебно уређено двориште са цвећем и украсним шибљем. За кратко време, створено је узорно домаћинство. Са тадашњим председником Црквене општине Колодчук је заслужан за поправку два и по километра пута до храма и подизање колског моста на реци Обници.

Спомен плоча / Фото Приватна архива
КАЈАЊЕ
СА тадашњим председником Црквене општине, Колодчук је заслужан за поправку два и по километра пута до храма и подизање колског моста на реци Обници. За ревносну службу и унапређење имовине храма одликован је црвеним појасом. Почетком 1932. године, након формирања новог Црквеног одбора, Колодчук је смењен из политичких разлога. Замонашио се 1940. године и дуго био духовник женског манастира код Скопља. За време немачко-бугарске окупације премештен је у Београд, где је умро 1942. године у старачком дому. Педесетих година прошлог века, један од оних који су га сменили, подигао је спомен-плочу на храму Преноса моштију светог оца Николаја, у знак извињења Кодолчуку, али је више нема.
Препоручујемо

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)