МАПА ПУТЕВА И ПРЕПРЕКА ЗА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ: Град Врање води рачуна о свим грађанима (ФОТО)
Центар за друштвене интеграције је уз финансијску подршку града Врања реализовао пројекат „Мапа путева и препрека особа са инвалидитетом“, који представља истраживање које у основи осликава стање приступачности државних органа и јавних служби у граду Врању с циљем обезбеђивања информација о приступачним и неприступачним органима и службама особама са инвалидитетом, ради даљег планирања унапређења приступачности ових објеката.

Фото: Ј.С.
Град Врање, као одговорна Локална самоуправа, има за свој циљ континуирано унапређење положаја особа са инвалидитетом (ОСИ) и њихову свеукупну инклузију у свим сегментима друштвеног живота у заједници што је и дефинисано Акционим планом за унапређење положаја особа са инвалидитетом на територији града Врања за период 2019-2021. године, који представља краткорочни развојни документ, који садржи специфичне циљеве, мере и активности усмерене ка унапређењу положаја особа са инвалидитетом.
Основни циљ брошуре је да се подигне свест јавност о реалним местима приступачности и препрекама са којима се особе са инвалидитетом сусрећу у свакодневном животу.
Израђена брошура ће такође користити особама са инвалидитетом као својевстан водич за објекте, институције и установе који су прилагођени за њихово несметано кретање.
Израђена брошура је подељена члановима Удружење мултипле склерозе Пчињског округа-Врање, члановима Удружење особа са параплегијом, члановима Међуопштинске организације глувих и наглувих Врање, грађанима, члановима НВО, медијима.

Фото: Ј.С.
Добијени резултати из овог истраживања користиће и представницима Града и Цивилном сектору као полазиште за писање пројеката у сврху обезбеђивања донација код домаћих и страних донатора са крајњим циљем обезбеђивања приступачности особама са инвалидитетом свим органима и институцијама.
Од ове 21 испитаних институција и установа на територији Града Врања, њих 13 има запослене особе са инвалидитетом; укупно је запослено 43 инвалидна лица. Међутим, ниједна институција нема лице које познаје знаковни језик и може бити тумач у коресподенцији са глувонемим особама сем Здравственог центра Врање. Такође, само Градска управа Града Врања има инсталиране звучне сигнале као помоћ слепим и слабовидим особама током боравка у њиховим просторијама.
Већина ових значајних институција нема обезбеђена посебна паркинг места, нити „рампе‘‘ на уласку у објекте. Установе чију су просторије смештене по спратовима, са веома малим изузетком, немају лифтове. Здравствени центар Врање једина је установа која има тумача за знаковни језик. На територији Града Врања у надлежности ЈКП „Паркинг сервиса“ постоје 30 паркинг места намењених особама са инвалидитетом. Од јавних институција највише запослених особа са инвалитетом има ЈКП „Комрад“њих 8, а потом и ЈП „Водовод“-5 лица, док Здравствени центар Врање има чак 20 запослених лица са инвалидитетом.
Препоручујемо

УХВАЋЕНИ У ТАКСИЈУ: Пронађено оружје код Либанаца и Мароканаца у Прешеву
24. 01. 2021. у 12:04

КОРОНА У ПЧИЊСКОМ ОКРУГУ: Проценат заражених не опада, највише оболелих у Врању
23. 01. 2021. у 10:15

ВУЈАЧИЋУ 30 ГОДИНА ЗАТВОРА: Пресуда за убиство Југослава Цветановића Југета
21. 01. 2021. у 13:09

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)