ЈАГЊЕТИНУ НИКО НЕЋЕ: Ближе се Васкрс и Први мај, а сточари са Старе и Суве планине и ове године на мукама

В. ЋИРИЋ

23. 04. 2021. у 08:12

СТАРОПЛАНИНСКИ сточари, али и њихове колеге са Суве планине, са зебњом чекају предстојеће васкршње и првомајске празнике јер се понавља лањска прича.

ЈАГЊЕТИНУ НИКО НЕЋЕ: Ближе се Васкрс и Први мај, а сточари са Старе и Суве планине и ове године на мукама

Фото В. Ћирић

Организованог откупа јагањаца готово да и нема, упркос томе што се цена килограма живе ваге годинама не мења и у најбољем случају изоси око 300 динара, док је у месарама око 600 динара.

На овакво стање утицала је пандемија, али и вишегодишњи проблеми у овој грани сточарства.

- Због општепознатих околности у којима смо се нашли током епидемије, организованог откупа готово да и нема. На овом подручју има око 10.000 грла јагањаца, међутим не раде ресторани, печењаре, не организују се свадбе, прославе и слични скупови па је и потражња мања. Од поменутих десетак хиљада јагањаца, биће понуђено између пет и шест хиљада, а остало ће ићи у приплод, што ће додатно оптеретити сточаре, који морају да мисле о исхрани увећаног стада. Другим речима много мање ће зарадити него што су евентуално планирали - каже Горан Поповић, директор пиротске Пољопривредно-саветодавно стручне службе, један од врсних познавалаца овчарства у Србији.

Према његовим речима, процене кажу да на подручју Пирота, односно овог дела Старе планине, тренутно има десетак хиљада оваца и та број се смањује из године у годину, упркос настојањима државе и локалних власти да разним субвенцијама и стимулацијама зауставе даљи суноврат сточарства, конкретно овчарства. Зна се да за свако уматичено грло пастири добијају субвенције од 7.000 динара, као и 2.000 динара за свако јагње и то је износ за који се може набавити, односно купити храна.

Идентична ситуација што се откупа тиче је и на Сувој планини, где се сточари такође довијају да преброде кризу изазвану пандемијом.

Суноврат овчарства у пиротском крају почео је крајем шездесетих и почетком седамдесетих година прошлог века. До тада је на старопланинским пашњацима било око 300.000 грла, међутим миграцијом становништва са села и индустријализовани Пирот, почео је драстичан пад, тако да је сада у селима остало десетак хиљада грла.

НЕКАД БИЛО И ПОЛА МИЛИОНА

ПАРАДОКСАЛНО је, да се највећа стада налазе у приградским селима Крупац и Извор, док у многим планинским местима где је некада било и по десетак хиљада грла, сада тумара тек понеко стадо од по пар десетина оваца.

Према неким подацима, уочи Другог светског рата на Старој планини и у околини било је око пола милиона оваца и коза, као и преко 200.000 говеда.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

УМЕТНОСТ ЗА ЖИВОТ – ХУМАНИТАРНИ МАТИНЕ УМЕТНИКА, НЕЛЕТА И ФОНДАЦИЈЕ MOZZART У ГАЛЕРИЈИ „САЊАЈ“