ЗА ОСАМ ГОДИНА СЕДАМ МОСТОВА: На Плану развоја престонице до 2030. године 15 месеци радиле Управа града, струка, невладине организације
МЕТРО, седам мостова, приградска железница, као и 100 нових паркова, пројекти су на којима ће се базирати трасирање престонице у наредних осам година. Стратешки план развоја до 2030. године, а на коме су градска управа, струка, невладине организације заједнички радиле претходних 15 месеци, усвојен је на седници Скупштине града.
Као први пројекат, надлежни истичу метро, чија ће друга линија бити завршена до 2030, са 42 километра и 44 станице. Како је предвиђено планом, идеја је да се за предвиђено време реализације стратешког плана изгради 235 километара приградске железнице са 500 полазака дневно. Тиме, како се уверава, сва приградска насеља, осим Гроцке, биће повезана са центром, са поласцима на 10, 12 и 15 минута.
- До 2030. године имаћемо седам нових мостова, два на Дунаву, као и два нова пешачко-бициклистичка моста Ада Циганлија - Нови Београд и Земун - Лидо. Осим тога, у плану су и два нова у функцији БГ воза, један између Сурчина и Обреновца, још један у самом центру града који је неопходан за функционисање града, као и Нови савски мост - речено је на седници приликом образлагања стратешког плана.
У наредних осам година треба да буду изграђена и два нова тунела. Један од Карађорђеве улице, који ће почињати код Економског факултета и излазити код Панчевачког моста и други Топчидерски тунел од Моста на Ади до Аутокоманде. Планом је предвиђено и више од 150 километара бициклистичких стаза и систем за јавне бицикле.
Окосница плана је и Линијски парк, уређивање Теразијског платоа и чак 100, према обећањима надлежних, нових паркова.
- Ако наша економија настави да се развија овим темпом, 2030. године имаћемо просечну плату од 200.000 динара у Београду - рекао је заменик градоначелника Горан Весић. - Девет од десет кућа имаће 2030. године прикључак на канализацију, изградићемо пет фабрика за прераду отпадних вода. Три су већ у току и уговори су потписани за Велико Село, Остружницу и Обреновац. Остају само Винча и Батајница. Ту је и 35 малих фабрика за прераду отпадних вода. До 2030. године нећемо имати ниједно возило у јавном превозу на фосилна горива.
УЧЕСТВОВАЛО 300 ЉУДИ
ПРОГРАМ развоја Београда од 2020. до 2030, како је речено на седници, проистекао је из рада Скупштине града са Универзитетом у Београду, пре свега са Факултетом организационих наука, али и са невладиним организацијама, удружењима грађана и појединцима.
- У изради овог програма учестовало је више од 300 људи, стручних у различитим областима. Ово није страначки програм, већ представља заједничку визију развоја нашег града проистеклу из свега што смо радили током претходних осам година - рекао је Весић.
Препоручујемо
ИЗРАДА ПЛАНА РАЗВОЈА ГРАДА 2022-2028: Сомбор издваја милион динара за важан документ
16. 04. 2021. у 22:15
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)