ДРУГА СТРАНА: Рамина историја од 15 форинти
ТУ пре неки дан је албански премијер Еди Рама са породицом посетио Призрен. Вероватно га је на овај излет у Србију подстакао особени туристички водич краља Николе Петровића објављен у стиху, а шире познат као песма "Онамо намо".

Милорад Вучелић
Приликом туристичке шетње Призреном Рама је надахнуто и занесено изјавио:
- Призрен вам увек пружа посебно задовољство. Албанска историја се осећа у ваздуху који удишете и људи имају веома добру енергију где год да погледате.
Иначе, где год да погледате нема више Срба па се и древна српска историја претворила у нову и миломирисну албанску прошлост која се "осећа у ваздуху". Па, када је већ реч о албанској прошлости, која се претвара у историју и њеним знамењима, те светским историјским ветровима који су је стварали, подсетићемо на речи нашег великог историчара Милорада Екмечића.
У свом капиталном делу о нововековној историји под насловом "Дуго кретање између клања и орања" он је забележио:
- Још није до краја истражено колики је удео ових напора хабзбуршке владе да се изгради модерни албански национални покрет, у општој историји албанског народа. Бечки стручњаци су настојали да подрже напоре за стандардизовање албанског националног језика, да се усвоји латински алфабет, да се коначно нацртају национални симболи (застава и грб), да се напише кратка историја албанског народа. Тај напор је подржавао круг око Лудвига Талоција у Бечу. Научна литература је залутала у митологију да су модерне заставе и грб, оригинална албанска знамења из времена Скендербега. Уз један допис хабзбуршког министарства спољних послова од 25. новембра 1897, који се чува у Сарајевском архиву, сачуван је и рачун на 15 форинти који су исплаћени једном бечком сликару "за сликање грба и заставе". Двоглави црни орао је измишљен да буде ближи хабзбуршком грбу.
Ето малог доприноса и напомене о албанској историји која се у Призрену, Душановом царском граду, "осећа у ваздуху". И где је и када стварана.
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (2)