ЦЕНЗУРА
НЕ слажем се с оним што говорите, али ћу се до смрти борити за ваше право да то можете да кажете. Тим речима је британска списатељица Евелин Беатрис Хол још 1906. године описала став чувеног француског мислиоца из 18. века Волтера, који је у оно време схватао шта је то демократија.

Новости
Волтеровски начин размишљања постаје све више екстравагантан за данашње доба. Учесници међународног скупа националне деснице и суверениста у Бриселу, међу којима су били и француски политичар Ерик Земур, реализатор "брегзита" Најџел Фараж и мађарски премијер Виктор Орбан, нису могли да дођу к себи због "комунистичких метода" локалних власти које су им забраниле конференцију уз објашњење да представљају опасност по јавни ред и мир. Чудили су се и италијанска премијерка Ђорђа Мелони, њен британски колега Риши Сунак, па чак и Александер де Кро, председник владе земље у којој се догодила арбитрарна процена о томе ко сме да говори.
Швићкање бичем цензуре осетио је и француски крајњи левичар Жан-Лик Меланшон, који оштро критикује Израел због рата у Гази. Конференцију о Палестини отказали су му и на универзитету у Лилу и у једној од градских сала, па је, као у римско доба, морао да говори на трговима, протестујући против принципа "банана држава". Морао је да реагује чак и председник Макрон поруком да се залаже за то да сви могу слободно да говоре, колико год се борио против њихових идеја, мада би волтеровски став требало да буде логично и опште познато место. "Не!" и "Опасност", били су само неки од наслова, уз прецртане Ле Пенове фотографије, у француским новинама, када је тадашњи лидер крајњих десничара 2002. године легитимно освојеним гласовима ушао у други круг председничких избора. И дан-данас су присталице његове кћерке Марин или Земура у јавности разапети на стуб срама и немају једнак третман у медијима као "републиканске" странке. Створен је посебан израз за прихватљиве партије, чиме је с друге стране отворен лов јавности на оне које то нису. Чак и онда када су те странке постале водећа снага, попут Националног окупљања, који драстично води у сондажама за предстојеће европске изборе.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)