БАЈДЕН ВЕЗУЈЕ СРПСКУ ЗА БиХ: Шта се крије иза уредбе САД којом се проширују казне за оне који крше споразуме у региону

Љ. БЕГЕНИШИЋ

10. 06. 2021. у 09:00

ОДЛУКА председника Џозефа Бајдена да потпише уредбу којом се америчке санкције проширују за појединце и организације из нашег региона показује да се Вашингтон на велика врата враћа на Балкан. Ово представља и континутет америчке политике, појачава притисак на Србе, али говори и о повећаном интересовању САД за Босну и Херцеговину, коју они желе искључиво као целовиту државу.

БАЈДЕН ВЕЗУЈЕ СРПСКУ ЗА БиХ: Шта се крије иза уредбе САД којом се проширују казне за оне који крше споразуме у региону

Фото АП

Политички аналитичари овако виде проширену уредбу коју је потписао Бајден, а у којој се каже да ће бити "санкционисана свака особа за коју америчко Министарство финансија, у консултацији са Стејт департментом, утврди да је одговорна или да је саучесник, директно или индиректно ангажована у акцијама или политици које прете миру, безбедности, стабилности или територијалном интегритету било ког подручја или државе на Западном Балкану".

Проширеном уредбом су обухваћени Преспански споразум, Охридски оквирни споразум, Резолуција 1244 и Дејтонски споразум, као и Међународни механизам за кривичне судове, који је наследник Хашког трибунала. У уредби се појшњава и то да се односи на територију бивше СФРЈ и Албанију. А како је појаснио један званичник Стејт департмента, овим документом Албанија се први пут званично сврстава у Западни Балкан.

Како на овај документ гледа званични Београд, објаснио је Немања Старовић, државни секретар у Министарству спољних послова:

- Надамо се да ће америчка администрација бити доследна у примени ове уредбе, те да ће бити склона томе да казни оне који угрожавају територијални интегритет Србије не поштујући Резолуцију 1244 или, пак, оне који из дана у дан настоје да умање овлашћење или чак укину Републику Српску која је дубоко утемељена у Дејтонском споразуму.

Старовић каже да је проширен обухват потенцијалних мета, односно појединаца који би могли бити циљ уредбе.

- За Србију је значајно што се на мети тих персонализованих санкција могу наћи појединци који су одговорни за корупцију, криминал, непоштовање међународних обавеза, непоштовање територијалног интегритета, различитих споразума од 2000. године, али се спомиње и Дејтонски споразум и Резолуција 1244.

Да би Америка требало да крене од себе и почне да поштује наведене споразуме, сматра и политички аналитичар Драгољуб Анђелковић.

- Америка је та која је кршила све споразуме који су у уредби наведени, они су прекршили Резолуцију 1244 и признали лажну државу Косово, крше Дејтонски споразум, а сада позивају на поштовање онога што сами не поштују - истиче Анђелковић за наш лист.

За Предрага Рајића из Центра за друштвену стабилност, уредба говори о континуитету америчке спољне политике и њеном појачаном интересу за Балкан.

- Они показују да не одступају од оног што су и раније подржавали. Америка, дакле, подржава независно Косово, шаље упозорење и Србима и Хрватима да је територијални интегритет БиХ од највећег значаја за САД, да неће пристати ни на једну другу солуцију и да чврсто стоји иза званичног Сарајева. Подржавају и Преспански споразум за који сматрају да је најбоље решење за Северну Македонију, а показују и да стоје иза Хашког суда, како пре тако и сада.

Иначе, у уредби се осим поштовања потписаних споразума, наводи и да ће санкције трпети и особе које су одговорне за "озбиљно кршење људских права и које су умешане у корупцију у региону, укључујући проневеру".

Амерички државни секретар Ентони Блинкен поновио је да су САД решене да осигурају стабилност и безбедност Западног Балкана, што би омогућило државама у региону да "испуне свој потенцијал као слободне и просперитетне демократије".

- Корупција наноси директну штету спољној политици, националној безбедности и економском здрављу САД и наших савезника и партнера. Зато смо решени да промовишемо одговорност и да се боримо против некажњивости оних који су умешани у значајну корупцију на Западном Балкану и широм света. Наша посвећеност промовисању демократије, транспарентности и одговорности широм Западног Балкана је чврста и у складу са стандардима које државе у региону морају да испуне да би постигле свој циљ да напредују на европском путу - закључио је Блинкен.

Истовремено, у Бриселу кажу да санкције нису део тренутне европске политике на Западном Балкану.

- Свака одлука о томе мора да буде донета једногласно од стране свих земаља чланица, а у овом тренутку о томе се не разговара када је реч о партнерима на Западном Балкану - навео је Петер Стано, портпарол ЕУ, уз напомену да ЕУ не коментарише одлуке америчке администрације и да има сопствену политику када је реч о партнерима на Западном Балкану.

РУСИЈИ И КИНИ ЗАТВОРИТИ ВРАТА

СНАГЕ које ометају међународне споразуме отварају врата нашим стратешким противницима да поткопају демократију, зауставе напредак ка ефикасном и одговорном управљању и спрече регион Западног Балкана да постигне пуну интеграцију у трансатлантске институције. Они омогућавају појединцима да искористе слабу владавину закона и да профитирају од системске корупције на штету обичних грађана. Они тиме представљају необичну и ванредну претњу националној безбедности и спољној политици САД - наводи се у проширеној уредби.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

ЗАБРИНУТИ НАВИЈАЧИ АЛ ХИЛАЛА: Митровићу прети дуже одсуство