НАТО "ПИШЕ" РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Стратешки циљ је да се Српска прогласи геноцидном творевином и да се укине

Д. МИЛИНКОВИЋ

22. 06. 2021. у 15:48

РЕЗОЛУЦИЈА парламента у Подгорици, у којој се осуђује наводни геноцид у Сребреници, очигледно ће бити само први у низу докумената који ће доћи и споља и изнутра, са главним циљем да се Република Српска прогласи за геноцидну творевину, "бочно" жигоше и читав један народ као злочиначки, а да се Србији отежа позиција, посебно у решавању косовског питања.

НАТО ПИШЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Стратешки циљ је да се Српска прогласи геноцидном творевином и да се укине

Архива

На ово је већ упозорио председник Србије Александар Вучић, који је након срамне одлуке црногорске скупштине упозорио да ћемо "имати још резолуција и да ће све бити преписане".

Саговорници "Новости" упозоравају на још један моменат: то је да иза ове, очигледно синхронизоване акције уперене против Србије, стоје водеће државе НАТО, које активирају све своје "експоненте" у региону како би и на овај начин смањили утицај Русије на Западном Балкану. То значи и да није искључено да још неке државе, чланице Алијансе, ускоро донесу акте сличне подгоричком.

У међувремену су и у Скупштину Србије стигла два предлога резолуције о Сребреници. Једном се тражи осуда злочина, другом осуда геноцида. Марјан Ристичевић, посланик Народне сељачке странке, која је у парламент ушла као део изборне листе СНС, поднео је 17. јуна документ који предвиђа осуду "злочина у и око Сребренице 1992. до 1995. године". Наводи се и да Народна скупштина осуђује "селективно привођење правди починилаца ратних злочина од стране међународних и националних судова", као и манипулисање бројем жртава.

Ристичевићева резолуција дошла је као одговор на предлог који је поднела мањинска Странка демократске акције (СДА) Санџака, којим се осуђује геноцид у Сребреници, као и свако његово порицање. Према документу, који има 12 тачака, држава се обавезује да ће "искористити сва расположива средства и механизме да спроведе истрагу и процесуира све одговорне".

СДА је први пут поднела предлог резолуције 2015, када су је потписали и парламентарци из тада опозиционе ЛДП Чедомира Јовановића и ЛСВ Ненада Чанка, у којој је у то време била и Мариника Тепић, сада потпредседница ССП Драгана Ђиласа. Данас ЛДП и ЛСВ нису у парламенту, а предлог СДА подржали су само представници албанских партија са југа Србије.

Предраг Рајић, из Центра за друштвену стабилност, каже за "Новости", да је ово наставак притисака на Србију и да је сигуран да ће бити још сличних резолуција и декларација којима ће, пре свега, они који српском фактору не мисле добро, покушати да ослабе позицију РС, да је представе као геноцидну творевину због чега би она морала бити укинута, што је крајњи циљ одређених центара моћи из иностранства.

- Ти притисци свакако ће бити комбиновани са сличним актима и изнутра. Ако се погледа да је други човек ССП, Мариника Тепић, заправо била један од народних посланика који су подносили предлоге резолуција Народној скупштини којима би се злочин у Сребреници окарактерисао као геноцид и то јавно заступала, онда вам је јасно и да ће опозиција окупљена око Ђиласа подржавати те и такве предлоге с циљем да подрију друштвену стабилност у Србији и отежају политичку позицију српском фактору у региону.

Бојан Милисављевић, професор међународног права и односа на Правном факултету у Београду, поручује за "Новости" да сматра да иза свега стоји - НАТО:

- Резолуција је реакција Алијансе, која на овај начин делује преко својих држава-чланица, како би се смањио утицај Русије у Србији и региону, и саме Србије у односу на Србе који су изван граница матичне државе. Ту мислим на Србе у Црној Гори и оне у БиХ, јер је Србија почела да води једну конструктивну и активну политику у том правцу. С друге стране, ово се ради како би то био још један аргумент у преговорима о КиМ којим би се притисла Србија да попусти. Могуће је да ће бити резолуција и у неким другим државама, али не мислим да ће оне имати правне импликације, односно да ће резултирати неким поступком пред Међународним судом правде јер је то нешто што је затворено.

И МИЛО НАПАО НАШЕ РУКОВОДСТВО

СЕТИМО се претходне медијске кампање из Београда, где се манипулисало како неко хоће да отима православне храмове. Тако се и сада покушава манипулисати како је Резолуција заправо осуда Србије и српског народа, иако у њој постоји прецизан део који каже да се оптужба за геноцид не може односити на било који народ, већ да су то починили појединци и да ти појединци морају бити осуђени, и политички и кривично.

То је у понедељак у Бару изјавио председник Црне Горе Мило Ђукановић, а поводом Вучићеве изјаве да је "усвајање Резолуције о Сребреници усмерено против виталних интереса српског народа".

Ђукановић је навео да је на политикама да направе јасан отклон од појединаца који су направили нечовечно дело:

- Проблем је да поједини људи, мислим на одговорне људе из државног руководства Србије, све са ексклузивном монополизованом бригом за заштиту интереса Србије и српског народа оваквим коментарима чине огромну штету и Србији и српском народу. Ако Резолуција не помиње одговорност ниједног народа, него оптужује појединца, а појављује се неко из врха те државе да силом на срамоту покушава да повеже геноцид са својом државом и народом, онда је то стварно без лека аутодеструктивно. (Б. Д.)

СЕЛАКОВИЋ О НАПАДИМА МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА ИЗ ПОДГОРИЦЕ

НИСМО МИ ПРИЗНАЛИ БОКУ, НЕГО ВИ КОСОВО

ПРИДИКЕ црногорског министарства на рачун српских медија и представника власти, због тога што су раскринкали праве намере доносилаца Резолуције о Сребреници и што садржај тог документа природно не доживљавају као "пружену руку пријатељства", плод су озбиљне политичке хипокризије, и немају никакве везе се Србијом, већ само са унутрашњим проблемима Црне Горе, у које се не мешамо нити ћемо се мешати. Али, Србија није нити ће бити џак за ударање и нема и непомична мета за упућивање неоснованих и неодрживих критика.

Овако је шеф дипломатије Никола Селаковић у понедељак одговорио на непријатан тон саопштења црногорског МСП на чијем челу је Ђорђе Радуловић, а у којем су оптужили председника парламента Ивицу Дачића и министра полиције Александра Вулина да су се изјавама о усвојеној резолуцији о Сребреници мешали у унутрашња питања Црне Горе, па чак и "позвали на рушење државног поретка" у овој земљи.

Селаковић је нагласио да није Србија признала, на пример, Боку као независну државу, већ Црна Гора Косово, да нисмо ми доносили резолуције о Црној Гори и сеирили када су њене грађане неки стигматизовали због ратних операција у Конавлима, или када су неки црногорски национални спев "Горски вијенац" описивали као апологију злочина над муслиманима. Истакао је и да није Србија слала своје представнике на манифестације којима се глорификује убијање и протеривање Црногораца, али је Подгорица имала свог представника у Книну на прослави догађаја који представља, истиче, несумњиво највеће етничко чишћење у Европи после Другог светског рата.

И Дачић је оценио лицемерним саопштење МСП Црне Горе, у којем се назива анахроним његов позив митрополиту Јоаникију да реагује, јер је, каже Дачић, власт у Црној Гори договорена на састанку код митрополита Амфилохија:

- Не правим Црној Гори никакве проблеме, мене она и њихова унутрашња политика не интересује. Само кажем - даље руке од Србије, ви се мешате у наше унутрашње послове, зато што сте признали Косово, зато што доносите резолуције које су уперене против српских интереса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (2)

НИЈЕДАН ИГРАЧ НИЈЕ УСПЕО ДА ГА СРУШИ: Прошла је 21 година од чувеног рекорда Дејана Милојевића (ФОТО)