ГРЧКА СЕ СПРЕМА ДА ПРИЗНА КОСОВО? Чудни сигнали из Атине, остао је само још један корак
УЧЕСТАЛИ састанци грчких званичника са Албанцима из јужне српске покрајине навеле су многе да се запитају да ли је на помолу признање независности лажне државе од стране Атине, пише Приштина инсајт.

Фото: Википедија
Интеракције између Приштине и Атине су постале све чешће у првој половини ове године. Премијер тзв. Косова Аљбин Курти је прошле недеље био у посети Грчкој, где га је примио премијер Киријакос Мицотакис, након чега је уследио низ међусобних посета. На листи људи са којима се сусрео Курти је министар одбране Грчке Алексис Ципрас, пише Клариса Фетаху за Приштина инсајт.
Ово ширење билатералних односа навело је многе да се запитају да ли је Грчка близу формалног признања приштинских власти, након дужег низа година у којима се Атина постављала неутрално и одржавала статус кво.
Раније је Атина чврсто стајала на становишту да је, као чланица ЕУ, отворена за признавање независности тзв. Косова тек након закључења споразума о нормализацији са Србијом, до кога није дошло, и мало је вероватно да ће доћи.
У јуну ове године је министар спољних послова Грчке Никос Дендиас посетио Приштину, што је друга посета за мање од годину дана. Дендиас је тада изразио спремност да помогне тзв. Косову у процесу либерализације визног режима. После те посете је Канцеларија за економске и комерцијалне послове тзв. Косова у Атини унапређена у Канцеларију за интересе, која поред економске сарадње укључује и развој политичких односа.
Грчка се до сада држала међународног права по питању независности тзв. Косова пре свега због положаја Северног Кипра, који је окупиран седамдесетих година и успостављен као независна држава од стране Турске.
Ипак, чини се да то неће представљати велику препреку Атини ако се заиста покаже да жели успостављање званичних односа са тзв. Косовом.
У прошлости је грчко гласање омогућило да се тзв. Косово придружи Светској банци, Европској банци за обнову и развој и другим међународним економским институцијама, укључујући Међународни монетарни фонд и Банку за развој Савета Европе. Грчка такође учествује у ЕУЛЕКС-у и НАТО мисији КФОР-а.
У суштини, у овом тренутку Атина и Приштина сарађују у скоро свим областима, а преостало је још само грчко признање тзв. Косова да се учврсте дипломатске везе.
Препоручујемо

БЕХРАМАЈ: Куртију важније хаљине његове жене и ћерке, него отровани грађани Дечана
17. 07. 2021. у 13:14

ФРАНЦУСКИ ДОКУМЕНТ: Русија ће напасти Балкан за три до пет година, Европи прети велики рат
ФРАНЦУСКЕ власти сматрају да је 2030. године могућ велики сукоб у Европи, а у који би била увучена Француска и њени савезници, наводи се у „Стратешком националном прегледу“ те земље за 2025. годину.
15. 07. 2025. у 11:22

"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.
15. 07. 2025. у 09:36

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (4)