СТРАНКЕ ХОЋЕ И ОБУКУ КОНТРОЛОРА: Који захтеви опозиције би могли да буду преточени у предизборна правила
НОВИ радни састанак међустраначког дијалога, који се одвија без присуства странаца, биће одржан последње недеље августа и тада би требало да буде јасније који захтеви опозиције ће бити прихваћени и установљени као нова изборна правила.
Како сазнајемо, између осталог, требало би да се расправља и о евентуалним изменама у финансирању предизборне кампање, броју потписа потребних мањинским листама за учешће на изборима и заједничкој обуци контролора на биралиштима.
Тако су ДСС и ПОКС предложили измене Закона о финансирању кампање, како би странке током изборне трке имале на располагању више новца из јавних извора.
Наиме, према садашњим прописима, на парламентарним изборима, 20 одсто буџетских средстава намењених покривању трошкова изборне кампање распоређује се пре одржавања избора, у једнаким износима свим учесницима на изборима који су дали изјаву да ће користити средства из јавних извора. Преосталих 80 одсто средстава из буџета се додељује учесницима на изборима који су освојили посланичке мандате, сразмерно броју мандата, без обзира на то да ли су користили средства из јавних извора за покриће трошкова изборне кампање.
Жика Гојковић из ПОКС каже, за "Новости", да су они предложили да се однос 20:80 промени како би странкама на располагању било више новца пре изласка на биралишта:
- То је посебно значајно за мање странке, које не могу да обезбеде велике приходе од чланарина и донација. Предложили смо да тај однос буде 50:50, односно да странке половину новца из државне касе добију пре избора, а остатак ако уђу у парламент. Цене емитовања предизборних спотова за нас су огромне, реално те цифре могу да плате само највеће странке. На последњем састанку међустраначког дијалога, којем је присуствовао и председник Србије Александар Вучић, исказана је воља да се ово питање размотри.
Међу предлозима опозиције је и да се организује заједничка обука посматрача на изборима и да им се износ дневнице коју добијају повећа са 1.500 на 2.000 динара. То је такође значајно за мање странке, које немају ни довољан број људи ни финансијских ресурса да посматрачима "покрију" сва изборна места. Један од захтева појединих странака је и да, осим нотара, потписе за изборе оверавају општински оверитељи.
Уколико се постигне договор са странкама које учествују у дијалогу без странаца, споразум о изборним условима требало би да буде потписан 17. или 18. септембра. За тада је најављен и нови састанак међустраначког дијалога уз посредовање европарламентараца.
ЗА МАЊИНЕ ОСТАЈЕ 10.000 ПОТПИСА?
ПОЈЕДИНЕ странке националних мањина залажу се да број потписа потребан за учешће на изборима буде смањен са сада предвиђених 10.000. Ромска партија и Демократски савез Хрвата сматрају да је довољно 5.000, док бошњачка Странка демократске акције мисли да "праг" буде 1.000 потписа, јер је толико потребно и за оснивање странке мањине.
Међутим, према незваничним информацијама, ова измена вероватно неће бити донета, односно и на наредним изборима остаће правило о 10.000 потписа.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)