ДЕЛЕ МАНДАТЕ, НА ИЗБОРЕ ЗАБОРАВИЛИ: Део опозиције увелико разматра квоте за расподелу места
ДЕФИНИТИВНА одлука да ли ће групација опозиционих партија, окупљена око Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, изаћи на изборе, још није саопштена, али се увелико деле квоте за поделу мандата након гласања 3. априла.
То би се могло протумачити као најава да ће овај политички блок, ипак, ући у трку за председника, нови сазив парламента и одборнике Београда.
Скупштина слободне Србије предложила је у споразуму "Договор 4" да су циљеви буду освајање најмање 25 одсто гласова на београдским изборима - 28 одборника, 20 одсто на парламентарним, што би им донело 50 посланика, као и да се обезбеди други круг у трци за председника. То значи да би, уколико погоде типове ССП добила 11 градских посланика, ССС седам, а демократе и Народна странка по пет.
У Скупштини Србије, према тој рачуници, Ђиласови би добили 20, партије Вука Јеремића и Зорана Лутовца по 12, а ССС шест места.
Да ли ће квоте остати овакве, видеће се после завршетка разговора у којима су главни играчи, ипак, ССП и НС. Наводно, све је још недоречено, јер се Ђилас и Јеремић још нису састали.
Бојан Клачар, из ЦеСИД, истиче да квоте јесу други део договора и готово је уверен да је донета одлука да се иде на изборе, али сматра да се тражи најбољи начин да се то бирачима саопшти.
- Сарадња је начелно договорена, сада се иде на преговоре око квота и носилаца листа на београдским и председничким изборима, док је Мариника Тепић већ виђена као носилац парламентарне листе - рекао је Клачар за "Новости".
- Претходне изборе су бојкотовали и сада траже начин да кажу бирачима да ће изаћи на гласање, а да се они не осете изневерено.
Према прогнозама Клачара, квоте које су се појавиле у јавности предложила је организација која није политичка, па ће вероватно бити промена.
- Уз дужно поштовање, али највећа одговорност је на политичким странкама, оне ће с правом да инсистирају на квотама које су најбоље за њих. Уважиће рејтинге и моћ коју актери имају, а реалност је да се овде ССП и Народна странка највише питају. Ипак, подела мандата мора бити и ствар договора и компромиса - објаснио је Клачар.
КОЧЕ ЛИЧНИ СУКОБИ ЛИДЕРА
КЛАЧАР указује на то да ће најзахтевнији део договора бити између НС и ССП:
- Зна се да постоји персонални сукоб између лидера. Ипак, то су две водеће странке и мора да се нађе решење у коме ће обе бити задовољне. То захтева пуно времена и може да се деси да договоре воде људи који нису лидери, на пример, потпредседници партија. Тиме би се избегло да се лични сукоби пренесу на страначке договоре.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)