СРБИМА НИЈЕ ДОБРО КАДА НЕ СЛУШАЈУ ГЛАС МАТИЦЕ: Бивши званичници о молби председника Вучића да се представници РС врате у институције БиХ

Д. МИЛИНКОВИЋ

19. 01. 2022. у 09:00

СКУПШТИНА Републике Српске могла би већ почетком фебруара да расправља о повратку представника Бањалуке у заједничке институције Босне и Хецеговине, у чијем раду не учествују због скандалозног закона о забрани негирања геноцида, који је наметнуо бивши високи представник Валентин Инцко.

СРБИМА НИЈЕ ДОБРО КАДА НЕ СЛУШАЈУ ГЛАС МАТИЦЕ: Бивши званичници о молби председника Вучића да се представници РС врате у институције БиХ

Са заседања Скупштине РС 1993. године / Фото Срна

Председник Србије Александар Вучић је током прошлонедељног сусрета са српским чланом Председништва БиХ Милародом Додиком у Београду замолио српске представнике да се врате у заједничке БиХ институције и оданде бране интересе Српске и нашег народа. Шеф српске државе у више наврата је поручио да су за нашу земљу важни мир и стабилност у региону, али и да неће доносити никакве одлуке на штету Срба у РС.

Вучићева сугестија да би присуство Срба за политичким столом у Сарајеву могла бити мудрија стратегија, поручују саговорници "Новости", никако се не може тумачити као мешање у унутрашње ствари Српске. Али, додају, треба да буде подсећање и опомена на догађаје из блиске прошлости, када су Срби у РС најлошије пролазили када нису били јединствени и када се у Бањалуци нису чуле поруке из Београда.

Најбоља лекција из блиске историје о томе какве последице могу бити када браћа са обе стране Дрине не стоје на истим становиштима је оно што је уследило када је Скупштина РС у мају 1993. одбацила Венс-Овенов план и поред тога што је на његовом усвајању инсистирало тадашње југословенско руководство - Слободан Милошевић, Момир Булатовић и Добрица Ћосића, као и тадашњи премијер Грчке Константин Мицотакис. Након ове одлуке Скупштине РС, СРЈ је успоставила блокаду на Дрини, као што је Милошевић и упозоравао да ће се десити уколико одбију план.

Владислав Јовановић, који је у тим тешким тренуцима за српски народ био шеф југословенске дипломатије, каже, за "Новости", да је Милошевић тада пристао да уведе санкције РС, обманут великим обећањима из иностранства, а која су се на крају свела само на то да Србији буду скинуте спортске санкције:

- Важно је нагласити да не постоји никаква реална опасност од "политичког развода" Београда и Бањалуке, односно да се Србија дистанцира од Српске и препусти је својој судбини. Услов за наше даље заједничко постојање је слога Срба са обе стране Дрине. И позив председника Вучића да Срби размисле о повратку у БиХ институције је заправо предлог да се мекшим средствима, а не директном конфронтацијом бране српски интереси. Колико сам видео, Додик је то у начелу прихватио, а то треба да потврди Скупштина Српске.

И бивши југословенски шеф дипломатије Живадин Јовановић указује да је ово једна деликатна фаза када је реч о опстанку Српске:

- Руководство Српске најдиректније осећа шта се надвија над њом и са каквим све изазовима се суочавају. Превасходна је одговорност на Бањалуци какву ће политику водити и за очување стечених права на аутономију и равноправност два ентитета и три конститутивна народа. Институције РС су те које треба да нађу најбољи пут за заштиту својих интереса, према Уставу БиХ и Дејтонском споразуму. Није једноставно, сви притисци на РС усмерени су на даље смањивање њених надлежности. Изузетно су важне и сталне консултације Београда и Бањалуке, у заједничком је интересу Србије и РС, српског народа на Балкану, да постоји стална комуникација, јер сваки застој доноси штету. Антисрпска стратегија и политика Запада се наставља и данас и зато је још важније да будемо јединственији.

Шеф посланичког клуба СНСД у Скупштини Српске Игор Жунић најавио је у уторак да ће се врх ове странке састати у наредних неколико дана и разговарати о молби председника Вучића и рекао да би то ускоро могла бити тема и у парламенту.

ПЕНКАЛО ЗА КАРАЏИЋА

ВЛАДИСЛАВ Јовановић присетио се драматичних дешавања у вези са Венс-Овенсовим планом за БиХ:

- Караџић је, под притиском Београда и међународних посредника, пристао да парафира споразум на мировној конференцији у Атини. Чак је и Торвалд Столтенберг, отац садашњег генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга, Караџићу поклонио своје перо којим је парафирао споразум. Међутим, Караџић је био доста опрезан и поставио је услов да Скупштина РС потврди овај документ, чиме је направио одступницу која у том тријумфалном тренутку није била много примећена.

Скупштина РС након тога заседала је на Палама, били су присутни Милошевић, Булатовић, Ћосић и Мицотакис. Након бурног заседања које се завршило у првим јутарњим сатима 6. маја 1993, посланици су одбили план.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији