ОБАРАЈУ ЗСО, ПОДСЕЋА ИХ НА СРПСКУ: Ескобар и Лајчак покушавају да "реконструишу" заједницу на штету нашег народа

Д. МИЛИНКОВИЋ

01. 02. 2022. у 09:00

У ПОКУШАЈУ да откоче дијалог Срба и Албанаца о нормализацији односа, америчко-европски двојац Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак могао би да понуди "реконструкцију" Заједнице српских општина, а за сада су у игри три модела: аутономна покрајина Јужни Тирол у Италији, општина Епен у источној Белгији или микс ова два решења.

ОБАРАЈУ ЗСО, ПОДСЕЋА ИХ НА СРПСКУ: Ескобар и Лајчак покушавају да реконструишу заједницу на штету нашег народа

Архива

Овакви планови, међутим, наишли су на прилично негативне реакције и у Београду и у Приштини.

За српску страну прихватљиво је само оно што је договорено Бриселским споразум и не долазе у обзир било какви покушаји који би ЗСО претворили у празну љуштуру и свели на ниво невладине организације. Иако модели Јужног Тирола и источне Белгије подразумевају значајан степен аутономије, велико је питање да ли би новопонуђено решење било спроведено, имајући у виду да је ЗСО више од осам година на чекању, и поред тога што су за формирање Заједнице гарантовали и Вашингтон и Брисел.

Из Приштине, с друге стране, и уочи доласка специјалног изасланика ЕУ за дијалог и изасланика америчког председника за Западни Балкан стижу добро познате поруке. Тако је председница привремених институција у покрајини Вљоса Османи још једном "закуцала" ЗСО без икаквих извршних овлашћења, указујући да им је само такав модел прихватљив, а да им је једини циљ да исход дијалога буде - међусобно признавање.

На проблем деструктивног понашања Приштине, која својим потезима обесмишљава сваки даљи дијалог, уочи шатл-дипломатије Лајчака и Ескобара указао је и српски шеф дипломатије Никола Селаковић.

- Долазак Лајчака и Ескобара је свакако значајан, видећемо колико ће бити ефективан, с обзиром на то да преговоре оптерећује одсуство воље Приштине да спроводи договорено. Од доласка Аљбина Куртија на позицију шефа владе привремених институција нема суштинског дијалога. У бриселском дијалогу јасно су дефинисане обавезе које је потребно спровести у процесу нормализације односа и док је Београд своје обавезе испунио, Приштина отворено поручује да је то уопште не занима.

Поводом помињања нових модела по којима би могла да се скроји ЗСО, Селаковић је указао да је у Бриселском споразуму врло јасно дефинисано које су надлежности ЗСО и да је у плану имплементације врло прецизно речено шта Београд има да уради, а шта Приштина има да уради. Упозорио је и да је Приштина својеврсном игром покушала да промени садржину Бриселског споразума изигравајући причу испитивањем уставности споразума.

Уместо да пошаље оштре поруке да морају да поштују договорено, Лајчак је пре састанака у Приштини, ишао "низ длаку" албанским политичарима, рекавиши да споразум о ЗСО мора бити спроведен, али да "нико разуман не жели Републику Српску на Косову".

- Србија има право да поднесе своје предлоге за ЗСО, али Косовари неће бити приморани да потпишу било шта што је штетно за њихову земљу - рекао је Лајчак, практично отварајући пут да тек треба да се преговара о новим моделима за ЗСО, иако је све око Заједнице увелико испреговарано, парафирано и гарантовано.

Лајчак је после састанка у Приштини рекао да је порука његове заједничке посете са Ескобаром да ЕУ и САД сарађују и "деле исту визију за Косово и процес дијалога, као и нормализацију односа са Србијом и будућност региона у ЕУ".

Ескобар је изјавио да САД подржавају дијалог између Београда и Приштине и интеграцију целог Западног Балкана у ЕУ:

- Из америчке перспективе, желим да кажем да САД у потпуности подржавају независност и територијални интегритет Косова, које се показало као солидан партнер, добар пријатељ и на томе захваљујемо. За Косово и регион видимо изванредне могућности. Ви сте Европљани. Радили смо са европским колегама на томе да препознамо Западни Балкан као изузетну прилику, а не као опасност.

У Јужном Тиролу, који је после Првог светског рата одвојен од Аустрије и припојен Италији, после 1945. немачкој мањини дат је широки круг права - локални органи власти, аутономија у образовању и култури, пропорционалност у запошљавању.

Основа "белгијског модела" је положај немачке заједнице у провинцији Валонија. Немци су углавном око града Епена на самом истоку Белгије. Иако чине пре свега језичку заједницу око 70.000 људи, Немци имају и широка политичка права. Њихов парламент има право вета на одлуке централне власти.

Новости

За научног сарадника Института за међународну политику и привреду Александра Митића, модел "источне Белгије" као узор за формирање ЗСО је неприхватљив, као и сваки други модел, осим оног који је договорен Бриселским споразумом. Он указује на потенцијалну "замку" Лајчакових и Ескобарових предлога - а то је да се кроз другачије виђење ЗСО дође до легализације једнострано проглашене независности Косова.

- Када је реч о моделу "источне Белгије", није познато које његове елементе предвиђају да примене на ЗСО. Овај модел тиче се културне аутономије немачке заједнице у Белгији коју чини око 76.000 Немаца у држави која има око 11 милиона становника. Срба на КиМ има више, а КиМ има 10 пута мање становника него што има Белгија. Дакле, то је неупоредиво. Такође, Белгија је држава у којој се одлуке доносе неком врстом консензуса између с једне стране Фламанаца на северу и Валонаца на југу. Они су главни актери, а немачка заједница нема велики удео у одлучивању. И то је апсолутно неупоредиво са значајем и утицајем који би српска зајецница требало да има на КиМ - нагласио је Митић за Танјуг.

НА СТОЛУ И РАЗГОВОР О ИЗБОРИМА

ЛАЈЧАК и Ескобар данас долазе у Београд, а према речима министра Селаковића једна од тема састанака са српским државним врхом биће и одржавање избора у априлу на Косову и Метохији, на чему ће Београд инсистирати. Селаковић је указао да је то део посла Мисије ОЕБС - да обезбеди неометано спровођење изборног процеса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (2)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет