"СВИ СМО МИ ДЕЦА НЕВИНИХ ЖРТАВА" Вучић у Доњој Градини поручио: О Јасеновцу морамо да говоримо јер други ћуте
У СПОМЕН подручју Доња Градина у Републици Српској данас је обележен Дан сећања на жртве злочина НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.
Додик: Једини смо се борили за слободу
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да "бол, патња, очај, мука, страдање, смрт нису довољне речи да објасне ово поднебље, ово дрвеће које носи крике".
- Наставићемо да се сећамо и памтимо, али наш народ који је стајао најјаче у тим епохама одваја се по тиме што се одувек борио за слободу. Зато је настала Република Српска, зато смо поносни када видимо Србију која је постала центар мира и развоја. Једнако колико имам гађење према злочину који су усташе починиле.
- Данас сам одрастао човек и немам страх од начина на који су ме овде у мом Поткозарју плашили. Побили сте нас зато што смо били бољи људи од вас. Остаје истина да је саучесник у злочину Титова власт која није допуштала да нам се ослободе наши људи, али и након рата да се овде направи истраживање и утврди ко су убице а ко жртве. Овде су убијани наши људи, који су били спремни да жртвују живот, а не промене уверење. Зато је наш патриотизам рећи ком том народу ми припадамо, зашто не можемо да имамо Дејтонски споразум гарантовам од моћним земља, и зашто хоћете да уништите Републику Српску - рекао је Додик.
Вучић: Сви смо ми деца невиних жртава
Александар Вучић, председник Србије, рекао је да злочине почињене овде ништа не може рационално да објасни.
- Сваки пут када дођем овде у овај град мртвих, покушам да пронађем одговоре о злу, о томе зашто би било ко нешто овако страшно урадио и никада у томе не успем. Сада када стојимо на гробовима и костима, све теорије које су мудри људи поставили падају у воду. Ништа тај чин не може рационално да објасни. Стављати у плитке јаме 10-15 људи да збијени стоје усправно, убијати их маљем, због вере или нације, ништа тај чин не може да објасни. Кад год смо овде, сетимо се најстрашнијих ствари које су погодиле наш народ, а остало време као да не мислимо о томе, као да мислимо да имамо важнијих ствари.
Како је рекао "ако је овај злочин био покушај да се уништи цео народ, онда је тај подухват пропао јер смо сви ми деца тих невиних жртава".
О Јасеновцу ћуте
- Баш свако од нас и нико нема цело породично стабло и по томе смо, уз нашу браћу Јевреје, јединствени. Није случајно што се данас о томе у Јасеновцу ћуте, остали гледају да о Јасеновцу никада не говоре. Неке је срамота да дођу да положе цвет у Јасеновцу. Нису више само бројеви наша презимена, имена и лица с пожутелих фотографија, долазимо до онога о чему ћу да говорим не читајући текст.
Вучић је истакао да се о о овим злочинима на Западу уопште не говори.
- После 10 година које сам провео на власти у нашој Србији имам право да на овакав начин говорим. У Јасеновцу је страдало више Срба, Јевреја и Рома него свих нас од 1941. на овамо у свим ратовима. А ко је спреман да о томе говори? Говори ли се о томе на Западу? Наравно да се не говори.
"Када говорите против Срба, све је дозвољено"
Вучић је рекао да ће "будућност нашег народа бити много тежа од садашњице и живимо много боље него што желимо да признамо".
- Не дозвољавају нам да сами доносимо одлуке, већ покушавају да нас промене да будемо какви су и они. Покушавају да нас терају да се извињавамо и за шта нисмо криви а они се ни за шта неће извинити.
- Када говорите против Срба, онда је све дозвољено. Чека нас не лака будућност, јер све што је другима дозвољено, Србима је забрањено. Погледајте како последњих дана и недеља, кад причају о поштовању међународног јавног права, говоре о томе како мора да се чува територијални интегритет држава, осим када је та држава Србија. Када сви који се за то залажу, када је реч о Србији, су људи из прошлости.
"Морамо да сачувамо мир"
Вучић је поручио да "морамо да сачувамо мир, децу и народ од даљих сукоба".
- Морамо да сачувамо живот Србије и Српске. Наш највећи интерес је да сачувамо мир и да имамо деце, која ће да знају да ми немамо никог другог. Имамо једни друге. Ви у Српској немате никог, само Србију и српски народ. Ми у Србији имамо само наш народ, вас у Српској, људе који живе у другим државама. Наше је да, не угрожавајући било чије територијалне интегритете, чувамо свој род. Да више никоме никада не дозволимо да нам забрани да се дичимо својим презимена, од оних личких и херцеговачких, до оних из Источне Србије. Иста, а различита. Да не дозволимо ником да нам отме нашу цркву, да сачувамо нашу ћирилицу.
- Они који су овде убијани, убијани су само зато што су Срби, Роми и Јевреји. Нису бирали друштво, одвајали су децу од мајки, браћу од сестара...сада бирају друштво да положе цвет. Овде је смрт била лакша од живота. Зашто су убијали хиљаде деце и зашто и данас о томе не може да се говори? Зато што су убијали српску децу, и ма колико се ми трудили да покажемо добру вољу, никада српски народ неће бити мали и слаб колико би то други желели. Никада Србија није довољно мала, да за њих није велика. Никада Србија није довољно слаба, да није претерано наоружана и сувише милитаризована.
Како каже, ово је јединствен логор, а најтежи злочин геноцида који је овде извршен је нешто што никада не смемо да заборавимо и нешто о чему наша деца морају да уче.
- Ми морамо да говоримо о Јасеновцу јер ће други да ћуте о томе, јер су у Јасеновцу највише страдали Срби, а Срби нису народ до кога им је стало и кога треба претерано жалити.
Како је казао председник Србије, морамо да сачувамо наш народ, јер ако то не учинимо, сутра неће имати ко да прича о злочинима и лицемерју које је почињено.
- Покушаћемо да будемо нормални упркос лудилу у које је свет запао, да осудимо свако насиље и употребу силе. Да се бавимо собом, не угрожавајући друге, и да тражимо мир за себе и све око нас. Желимо да добра воља и оно што је најважније, мир преовладају на овим просторима. Захвалан сам што, по ко зна који пут, заједнички обележавамо и празнике и дане страдања, као и световне и духовне благдане и што заједно гледамо како да пронађемо начин да опстанемо.
Цвијановић: Нису убијали бројеве, већ људска бића
Председница Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да не постоје речи којима би се описали злочини почињени на овим просторима.
- Доња Градина је место на којем је најтеже говорити, ништа у ближој и даљој историји није поредиво са оним што се у мрачном периоду НДХ овде догодило. Нико није могао да рачуна на самилост, убијање није био индустријско, већ садистичко и дивљачко. Свака жртва била је суочена са патолошком мржњом свога крвника. Чињеница да су једино у НДХ постојали логори за децу довољно говори о изопачености тог система - рекла је Цвијановић.
- Нису убијали бројеве, већ људска бића чија је верска и национална припадност за злочинце била неопростива кривица. Не постоји изговор којом би се оправдао заборав.
- Желимо да живимо у миру са свима, без обзиру на веру и нацију. Захвална сам председнику Вучићу што је данас са нама и што је са председником Додиком установио праксу заједничког обележавања важних историјских датума. Да се Јасеновац никада никоме не понови.
Писмо председника Израела
Председник Израела Исак Херцог навео је у писму да су нацисти и њихови сарадници починили стравичне злочине над Србима, Јеврејима и Ромима у логору Јасеновац.
Он је навео да му је дужност као председника дужност да освежи памћење на оне који су убијани током Холокауста, те истакао важност да се сачува сећање на убијене.
Он је захвалио што се улаже да се овај злочин не заборави, као и прилици која нам се пружа да успоставимо партнерство у образовању.
- Дубоко сам вам захвалан на подршци и солидарности - навео је Херцог.
Помен жртвама на гробном пољу "Храстови"
На гробном пољу "Храстови" у Спомен-подручју "Доња Градина" одржан је помен српским, јеврејским и ромским жртвама мучки убијеним у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора.
Фото: С.М.
Фото: С.М.
Фото: Срна
Помен српским жртвама служили су Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем и свештеници Српске православне цркве. Након помена српским жртава прочитане су јеврејска и ромска молитва.
Положени венци на гробно поље "Тополе"
Комеморативна церемонија почела је полагањем венаца на гробно поље "Тополе" где су пошту страдалима - Србима, Ромима и Јеврејима, одали председник Србије Александар Вучић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић.
Фото: Срна
Венац и цвеће су положили и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, председница РС Жељка Цвијановић, премијер Републике Српске Радован Вишковић и председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија.
Пошту страдалима одају и представници удружења преживелих логораша и њихови потомци, представници ромске и јеврејске заједнице, као и амбасада Србије, Русије и Мађарске у БиХ.
Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године.
Простирао се на 116 хектара, са скоро 65.000 квадратних метара масовних гробница, а према проценама, на том стратишту убијено је 360.000 људи, углавном Срба.
Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.
Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је скоро 20.000 деце.
Руководство Србије и Републике Српске прошле године је постигло договор о изградњи Меморијалног центра у Доњој Градини који би, према речима председника Вучића требало да буде "свесрпско светилиште", али и подсетник на све злочине почињене над српским народом на територијама које данас нису под контролом српског народа.
Како је најављено, тај заједнички пројекат са 80 одсто средстава финансирала би Србија, а 20 одсто Република Српска.
Препоручујемо
ХРВАТИ БЕСНИ: "Вучић показао оружје из Кине и Русије, а купује и на Западу!" (ВИДЕО)
30. 04. 2022. у 19:35
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (21)