ВИОЛА И ПИЦУЛА СРБИЈИ ПОНОВО "ЗАБИБЕРИЛИ" УСЛОВЕ ЗА ЕУ: Неповољне амандмане у извештај ЕП о евроинтеграцијама додали наши "стари знанци"

Е. В. Н.

13. 06. 2022. у 10:30

АМАНДМАНЕ који су додатно забиберили, иначе, неповољан нацрт извештаја Европског парламента о Србији, писали су наши стари знанци - Немица Виола фон Крамон Таубадел, Грк Деметрис Пападакис, Словенац Клемен Грошељ, Хрвати Жељана Зовко и Тонино Пицула.

ВИОЛА И ПИЦУЛА СРБИЈИ ПОНОВО ЗАБИБЕРИЛИ УСЛОВЕ ЗА ЕУ: Неповољне амандмане у извештај ЕП о евроинтеграцијама додали наши стари знанци

Фото АП

Прсте су умешали и европосланици из Мађарске Андор Дели и Кинга Гал, који су говорили о предностима процеса децентрализације и подстакли јачање надлежности АП Војводине, те подсетили да је закон о финансирању покрајине требало да буде усвојен до краја 2008. и охрабрили будућу владу да то питање без даљег одлагања достави Скупштини.

У својим предлозима Виола фон Крамон је "затражила од власти Србије да се истински ангажују у неопходним реформама и врате земљу на прави пут ка интеграцији у ЕУ и да се напредак у процесу приступања заснива на даљем усклађивању са владавином права, као и са прогресивним усаглашавањем са спољном политиком ЕУ". Она је изразила жаљење и због тога што су неки од медија главни извор анти-ЕУ и проруских наратива у Србији, као и због тога што Србија и Мађарска помажу Русији и Кини у њиховим геополитичким циљевима. Напоменула је да је војна потрошња Србије између 2015. и 2021. порасла за 70 одсто углавном захваљујући куповини из Белорусије, Русије и Кине. Приметила је и притужбе етничких Албанаца из Прешевске долине да им је ускраћено да гласају јер су избрисани из матичних књига у месту пребивалишта.

Историчар Огњен Карановић, директор Центра за друштвену стабилност, за "Новости" објашњава да извештај Европског парламента нема обавезујући карактер за разлику од докумената који донесе неки други органи ЕУ. Карановић сматра да се мора узети у обзир чињеница да Виола фон Крамон, као и известилац ЕП Владимир Билчик и неки други представници, долазе из групација које су изузетно антисрпски настројене.

- Знамо да је Фон Крамонова наводно известилац ЕП у јужној српској покрајини, али она на неки начин посматра Балкан, конкретно Србију и даје нека своја мишљења за која је нико није питао - каже Карановић.

- Њено опредељење, с обзиром на то да долази из партије Зелених, добро је познато. Те резолуције у којима се критикује Србија обично и настају из тих групација. Није њихов циљ Русија, јер они добро знају да било какав однос Београда према Москви, који би кореспондирао са вољом Европске уније, не би донео никакву штету Кремљу. Али, од спровођења русофобне политике ЕУ према Русији, једино Србија може да има штету.

Када је реч о тражењу да се ојачају надлежности АП Војводине, која се такође помиње у извештају, Карановић то види као претњу, једну у низу која се изриче сваки пут када желе да постигну неки циљ у вези са позицијама Србије на регионалном геополитичком плану:

- То је недозвољено, незаконито мешање у унутрашње ствари Републике Србије. Северна српска покрајина одавно није никакав политички проблем, она је стабилна јединица унутар Србије и то они добро знају, али помињањем те покрајине, они желе да изврше додатни притисак на нашу администрацију не би ли могли да нас поколебају, у нашој чврстој позицији одбране међународног јавног права.

У амандманима Фон Крамонове, уз помоћ Пападакиса, додаје се и да ЕП "јако" жали због тога што се Србија још није прикључила санкцијама против Русије, те да то мора да учини ургентно, а предлажу нам и да прекинемо сарадњу са Москвом, стављајући акценат на регионални хуманитарни центар у Нишу.

Тонино Пицула/Виола фон Крамон, Фото profimedia/ЕП Стразбур

У дуету са Пицулом, изразила је и забринутост због навода о прислушкивању личности руске опозиције у Београду, као и због формирања радне групе за борбу против "обојених револуција" између српске и руске владе, чија сврха и циљеви остају нејасни. Они су тражили и даљу истрагу у вези са криминалном групом Беливука, а изразили и забринутост због нових оптужби да је Дарко Шарић водио међународну криминалну организацију док је био у затвору у Србији.

Пападакис и Билчик су позвали Србију да преиспита економску сарадњу са Русијом, уз жаљење због континуираних летова између Београда и Москве у време када је ваздушни простор ЕУ затворен за летове ка Русији и из ове земље.

Иначе, коначна верзија извештаја биће на гласању у јулу.

НЕ ОТВАРАТИ ПОГЛАВЉА

ПОСЛАНИК Пападакис је учествовао и у писању амандмана у коме се тражи да усаглашавање Србије у наведеним примедбама, укључујући и владавину права, буде услов за отварање нових поглавља. Изразио је забринутост због веома ограничене видљивости процеса европских интеграција у Србији, и због тога што је подршка јавности за чланство у ЕУ знатно мања него у остатку региона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији