И СВЕТ УВИДЕО: "КОСОВУ" НИЈЕ МЕСТО НА МАПИ

Д. МИЛИНКОВИЋ

20. 09. 2022. у 07:00

СРПСКА делегација отишла је у Њујорк на Генералну скупштину Уједињених нација са снажним адутом у одбрани Косова и Метохије: Београд у рукама има ноте осам држава које су вољне да повуку признавање лажне државе и које је спреман да активира ако се притисци да се одрекнемо јужне покрајине појачају.

И СВЕТ УВИДЕО: КОСОВУ НИЈЕ МЕСТО НА МАПИ

Фото АП

Према нашим информацијама, реч је углавном о државама из Африке и из карипског региона. На тој листи су и неке веома утицајне земље у својим регијама, чија би одлука могла да изазове и домино ефекат нових повлачења признавања Косова.

Од када је Србија започела дипломатску акцију лобирања за повлачење признавања Косова, подршка Приштини се значајно осула у Уједињеним нацијама. У једном тренутку, Косово је признавала већина од укупно 193 чланице ове организације, али је тај број током претходних година стално падао, да би сада, са ових осам држава које су спремне да преиначе одлуку, семафор на Ист Риверу изгледао овако: 84 државе признају Косово, 104 јужну српску покрајину не сматрају државом, а пет је у флуидном статусу - формално признају Приштину, али више не гласају у њену корист.

Све је очигледније да је тзв. Косово изгубило међународну подршку и зато на све начине, уз помоћ западних покровитеља, покушавају да лансирају лажну слику Србије у свету, изазову нестабилност у региону и за то оптуже Београд.

Зато су још значајнији састанци које ће председник Александар Вучић имати са више од 30 лидера држава и важних међународних политичких и економских организација, који су показали велико интересовање да чују ставове наше земље. Међу њима су и представници држава које би додатно могле да повуку тас у Уједињеним нацијама на страну Србије када је реч о Косову.

Премијерка Ана Брнабић најавила је да ће у будућности бити још земаља које ће повући признавање Косова. Она је указала да је повлачење признавања један од најзначајнијих показатеља исправне, доследне и добро планиране политике коју Србија води:

- То је политика заснована на поштовању међународног права и, упркос свим изазовима и притисцима којима су многе земље изложене да признају такозвану  државу Косово, све је више оних који не могу да игноришу чињеницу да су право, правда и сви аргументи апсолутно на нашој страни.

Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност указује, за "Новости", значај разговора које ће наредних дана Вучић имати на Ист Риверу:

- Прво, Косово у Уједињене нације не може да уђе без сагласности Савета безбедности, чему се противе две моћне чланице са правом вета, Русија и Кина. Друго, сада је потпуно јасно да већина света не признаје косовску независност и тиме је још важнија наша борба за новим отпризнавањима. У обраћању на Генералној скупштини, председник Вучић послаће још једном поруку најширој светској јавности да Србија чврсто стоји на становишту да је Косово део наше државе и да настављамо да се боримо за заштиту нашег суверенитета и међународног права и принципа. Зато је и повлачење признавања битно, јер то показује да питање статуса Косова није решено и да већина света не признаје нелегално проглашену независност.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да су повлачења признавања добра ствар и да стављају тачку на покушаје подгревања Ишингеровог плана - да Србија дозволи да Косово уђе у УН, без формалног признавања:

- И психолошки је веома значајно што Београд тврди да има отпризнавања од нових држава, али требало би што пре да се обелодани које су то земље.

Иначе, пре увођења једногодишњег мораторијума на лобирање за нова отпризнавања, на који се Србија обавезала Вашингтонским споразумом у септембру 2022, чак 18 држава повукло је признавање лажне државе. То су: Сијера Леоне, Суринам, Того, Гана, Науру, Унија Комора, Сао Томе и Принципе, Гвинеја Бисао, Бурунди, Либерија, Лесото, Гренада, Мадагаскар, Комонвелт Доминика, Папуа Нова Гвинеја, Соломонска Острва, Палау и Централноафричка Република.

МАКРОНОВ И ШОЛЦОВ ПЛАН - ТЕСТ

УОЧИ почетка генералне дебате у ГС УН, у албанским медијима појавио се наводни план Француске и Немачке, по којем би следеће године, после деценију од потписивања Бриселског споразума, требало да почне нова фаза у дијалогу Београда и Приштине, а затим након још 10 година, када ЕУ буде спремна да се прошири и укључи Западни Балкан, да дође до коначног формалног споразума о признавању као предуслова за чланство Косова и Србије у ЕУ.

Граовац сматра да је ово нека врста пробног балона, да се види како ће и српска и албанска јавност реаговати. Он додаје да овај предлог ништа ново не доноси Србији, јер се кључни проблем статуса Косова орочава на 10 година, док би Србија већ следеће године требало да да "зелено светло" за пријем Приштине у међународне институције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (7)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин