БОРИМ СЕ ЗА СРПСКИ РАЧУН И ИНТЕРЕСЕ: Вучић о кључним темама - Косову и Метохији, енергентима, ценама, снабдевености, инвестицијама
ЗАПАДНЕ земље ће покушати да реше питање Косова чланством у Уједињеним нацијама, како би председнику Русије Владимиру Путину одузели право да користи косовски преседан у случају Украјине, што он и чини.
Имамо предлог две највеће европске силе, Немачке и Француске, који подразумева да се ми не противимо столици Косова у УН и да за то добијемо брзо чланство у Европској унији, што није прецизирано, и економску корист. Не бисмо морали формално да признамо Косово, али се од нас очекује да се не противимо чланству у међународним институцијама. Рекао сам да је због Устава, али не само због тога, за Србију неприхватљиво чланство Косова у УН и то ће носити последице.
Ово је данас, у обраћању јавности о кључним темама попут Косова и Метохије, енергентима, наредним потезима, обезбеђивању намирница, финансијама, поручио председник државе Александар Вучић. Он је овако додатно појаснио шта подразумева нова арматура у дијалогу Београда и Приштине о којој је раније говорио.
- Не можете да баците кроз прозор предлог две земље, а друго је можемо ли то да прихватимо. Наша највећа грешка је била што смо прихватили да се решавање питања Косова пребаци у ЕУ. Имате изјаву председнице Вљосе Османи да Срби могу и данас да оснују Заједницу српских општина као невладину организацију, у оквиру косовског устава, и на то нико не реагује. Шта год да ураде имаће подршку земаља Квинте - поручио је председник. - Став је да желимо да разговарамо, да нормализујемо односе са Албанцима. Готово свакодневно имамо проблеме на Косову, са упадима на север оних који немају никакве везе са Директоратом север. Били су британски војници, сликали. Они ће рећи да су то редовни задаци, долази им 300 војника из Илиноиса, да, како кажу, заштите територијални интегритет Косова. Разумели смо поруку да је међународно право погажено, да постоји право силе, али нама не преостаје ништа друго него да се држимо међународног права, што тренутно једини и чинимо.
Председник је рекао да имамо осам нота о повлачењу независности тзв. Косова и да ћемо наставити да радимо на томе. Он је поводом намере Приштине да уђе у Савет Европе најавио да очекује да на Комитету министара, 2. или 3. новембра, уђу на дневни ред и да се чека да изађе мађарски члан, а уђе литвански. Открио је и да је са председником Француске Емануелом Макроном и канцеларом Немачке Олафом Шолцом разговарао о црвеним линијама Србије, али није желео да открива детаље.
Део обраћања о јужној српској покрајини председник је завршио речима да "како год било, у овом тренутку не постоји воља у српском руководству за прихватање независности тзв. Косова и примању тзв. Косова у УН".
Вучић је навео да је јасно да ће сукоби у свету трајати дуго и да је ситуација у Украјини показала да је за државу битно пет ствари када су у питању планови: здравство као стуб, финансијска, те енергетска стабилност, храна и јака армија.
- Зато смо кренули у додатна улагања у наменску индустрију у износу од 100 милиона евра, да модернизујемо капацитете и да нам машине не буду из 60-тих и 70-тих година. Проналазимо купце и тренутно можемо у сто земаља да продамо све што смо произвели и производићемо у наредних 20 година. Донео сам наредбу да 20 одсто свега што произведемо мора да буде остављено нашој војсци.
У блоку обраћања који се односио и на тренутно можда највећи светски проблем - снабдевање енергентима, Вучић је навео да Србија годинама има само један нафтовод, "Јанаф", и он иде преко Хрватске, а она се показала као непоуздан снабдевач. Вучић је још једном поновио да је Загреб показао лицемерје када се успротивио одлуци Европске комисије да Србија и Западни Балкан буду изузети из осмог пакета санкција Москви, чиме нам је онемогућен увоз јефтиније руске нафте преко "Јанафа". Притом, Хрватска је себе изузела из забране увоза руског уља. Он је поручио грађанима да не брину, да имамо резерве дизела за 75 дана, а бензина за 59 дана у случају да нам се прекину доводи у потпуности, што је немогуће, и да ћемо се снаћи и увозити скупљу нафту.
- У овом тренутку имамо највеће резерве гаса. Резерве имамо у Банатском двору и у Мађарској. Нисмо могли да се договоримо са руским партнерима да имамо још складишта у Србији. Са 660 милиона тона у сваком тренутку имамо несумњиво два месеца гаса, а да нам ниједан кубни метар не дође из "Турског тока", што се неће десити - објаснио је председник.
Рекао је да повећање цене гаса и струје, када их буде, неће бити удар на грађане и прелазити границу разума и додао да само Мађарска има нижу цену гаса од нас. У Србији је цена 332 евра на 1.000 кубних метара, 674 евра у Хрватској, Немачкој 2.095, Атини 2.028, 1.883 евра у Софији... Похвалио се да десет дана нисмо увезли ни мегават струје. Цена електричне енергије у Србији је 8,6 евра по киловат-сату, 8,7 у Босни и Херцеговини, Албанији 9,7, Црној Гори 10,5, Македонији 11,7, Хрватској 14,8, у Берлину око 44, а Италији 45 евра по киловату.
- У наредном периоду морамо и са Индијцима и Кинезима да разговарамо о изградњи још једне рафинерије на нашој територији, а нафту можемо да увозимо и из Ирана и Венецуеле, али ту погодност не можемо да искористимо, јер имамо само једну рафинерију. Градимо унутрашње гасоводе, тренутно се ради Александровац - Тутин, север Србије је добро гасификован. Са мађарским партнерима разговарамо да се још боље увежемо и предлог је да постанемо сувласници нуклеарних електрана "Пакс 1" и "Пакс 2" - објаснио је председник и додао да је добро што имамо новца како бисмо могли да улажемо у разне пројекте.
Јавни дуг је тренутно на 53,7 одсто БДП, а како је истакао, САД дугује хиљаду пута више од Србије, али то не значи да смо ми јачи, јер они имају много веће приходе.
Вучић је обећао да ће хране бити и да имамо најјефтинији хлеб "сава" за најсиромашније који кошта 53,5 динара. Резерве су нам пуне, има шећера и соли и то по 11 милиона килограма, грашка, конзерви (два милиона) уља (11 милиона литара), пасуља - то нам је довољно за 50 дана, да нема никакве допуне. Иако је било суше, добро стојимо са резервама сунцокрета.
- Инвестиције нам живот значе. Оне нам обезбеђују сигурност. Ми ћемо у наредних годину дана пет ауто-путева и брзих саобраћајница завршити. До Крушевца би требало да пут буде готов до краја године - рекао је Вучић. - Тада ће из Крушевца бити могуће доћи за сат и десет, сат и петнаест минута у Београд. Радимо брзу пругу Београд - Ниш. Ту имамо јаку подршку ЕУ. Без обзира шта мислимо о политици ЕУ по питању КиМ, Србија и њена Влада мораће да наставе да раде на многим реформама на свом европском путу.
Председник је навео да се на дневном нивоу разговара о декларацијама којима треба да ускладимо нашу спољну политику са ЕУ, која је, између осталог, увела санкције Русији:
- Наравно да постоје различити ставови, подељења мишљења, али ми ћемо увек пред народ излазити са јединственим ставом. Политику смо поставили добро, али се околности мењају. Не мислим да је фер да ЕУ има однос према Србији као да се 1999. године није догодило ништа и да се поштује територијални интегритет Србије, али без КиМ. Онима којима ми нисмо увели санкције 230 дана од почетка сукоба у Украјини, Русији, они су нама увели тада за три дана и то без икаквих притисака. Али, није наша одлука да не уведемо Русији санкције ни због гаса и подршке које имамо пред СБ УН, што је легитимно, већ то радимо због себе, поштовања права и моралних принципа, јер смо и сами били под санкцијама. Задржаћемо ову позицију до тренутка док штета за Србију не буде толико велика, да би морали да прихватимо другу реалност. Немамо консензус око тога, и ја сам нешто опрезнији у погледу промене политике у дневном реаговању. Можда ће будућа влада донети другу одлуку, али тренутно није угрожен наш витални интерес - казао је Вучић и додао да ми "никоме ништа нисмо дужни".
Председник је говорио и о агресивној кампањи у хрватским медијима, у оквиру које је посланик Хрвоје Зекановић рекао да су "хрватске власти спречиле оргијање Вучића по Јасеновцу".
- Могли би они без сваке нафте, али без мржње према Вучићу и Србији не могу. Да ли смо ми њима забранили негде да дођу, или је нама забрањено да положимо цвет мученицима и страдалницима. То је оргијање? Ја сам мислио да је оргијање нешто друго, а не полагање цвета мученицима.Да си ти, Хрвоје, жив и здрав, то је све што могу да им кажем - навео је српски председник.
НАФТОВОД КА МАЂАРСКОЈ
ВУЧИЋ је најавио да ћемо уложити 12 милијарди евра у енергетску инфраструктуру у наредних шест година, а да ћемо за 18 до 24 месеца имати 128 километара нафтовода Нови Сад - Мађарска, до места Алђо, који би могао да кошта до 100 милиона евра:
- Идеја је да градимо нафтовод и кроз Северну Македонију до Луке Драч, како бисмо премрежили нашу земљу цевима.
МЛАДИМА ПО 5.000 ДИНАРА
И ПОРЕД светске кризе, плате и пензије ће расти, потврдио је председник, а млађи од 16 до 29 година пред Нову годину ће добити од државе по 5.000 динара.
- Од 1. новембра идемо на повећање пензија. Пензионери ће повећање добити у два наврата. Прво уз новембарску пензију од осам одсто и друго од око 12 одсто уз јануарску. Значи, укупно повећање биће између 20,2 и 20,8 одсто и примиће га у децембру и фебруару - навео је Вучић. - Просечна пензија ће бити негде око 323 евра рачунајући и пољопривредне, које су веома мале, јер нису уплаћивани доприноси.
Плате ће бити за 12,5 одсто увећане у јавној управи, а за војна лица, официре и подофицире 25 одсто. Минимална зарада ће бити 40.020 динара.
Kaко је потврдио и министар финансија Синиша Мали, млади ће моћи да се за новчану подршку државе пријављују од 1. до 15. децембра и подсетио да је током ове године држава два пута издвојила по 100 евра за грађане оде 16 до 29 година.
БОНУС ВИДЕО - У ЧАСТ СРБИЈИ: Погледајте видео са Тајмс сквера
Препоручујемо
АЛБАНЦИМА НЕ ИДЕ ДОБРО ТАЈ ПЛАН: Председник Вучић о пререгистрацији возила на КиМ
08. 10. 2022. у 11:32
ДА ЛИ СТЕ КУЛТУРНИ: Према Чехову, културне људе краси следећих осам особина
08. 10. 2022. у 17:58
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (52)